Rating irských bank padá - někdy až do spekulativního pásma

New York/Dublin - Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's dnes razantně snížila rating největších irských bank. Finančnímu ústavu Anglo Irish Bank hlavní známku srazila o šest stupňů do spekulativního pásma. To znamená, že dluhopisy této banky jsou nyní považovány za podřadné a řada investičních společností do nich vůbec nesmí investovat. Agenturu k tak výraznému snížení ratingových známek vedly spekulace, že finanční pomoc Irsku by mohla znamenat i povinnost pro držitele dluhopisů podílet se na záchraně. Jednat by se přitom mohlo i o záchranu bank a věřitele bankovních domů. S touto informací přišel list Irish Times, podle jehož zdroje je na stole několik různých návrhů.

Podle S&P je s dluhopisy, které emitoval ústav Anglo Irish Bank, spojeno vysoké riziko. Část držitelů dluhopisů už byla donucena akceptovat ztrátu 80 až 95 procent jistiny. Jaké ztráty ponesou další držitelé dluhopisů této banky, o tom patrně rozhodne až mise Mezinárodního měnového fondu a Evropské unie, která jedná v Dublinu.

Vedle ústavu Anglo Irish agentura snížila rating také finančním ústavům Bank of Ireland a Allied Irish Banks. U každého z nich rating snížila o jeden stupeň, v případě Bank of Ireland na BBB plus, v případě druhého jmenovaného finančního ústavu na stupeň BBB. Agentura varovala, že Irsko možná bude nuceno přehodnotit svou nynější podporu nezajištěného dluhu banky Anglo Irish.

EU chce, aby věřitelé pomohli irským bankám

Zástupci Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu jednají o podmínkách úvěru pro Dublin už od pondělí. Všichni se shodují, že by část nákladů měli nést i vlastníci dluhopisů. Nejprve se zástupci pokusí držitele nadřízených dluhopisů přesvědčit. Pokud neuspějí, pokusí se najít způsob, jak je donutit „právně čistou cestou“.

Ještě před snížením ratingu irských bank, zpráva o možné spoluúčasti na záchraně zvýšila nervozitu investorů, kteří se bojí prohlubování dluhové krize v eurozóně, a srazila ceny dluhopisů irských a evropských bank. Přispěla rovněž k dalšímu zvýšení úroků z irských vládních dluhopisů na nová rekordní maxima, protože finančníci zaměnili bankovní dluhopisy za vládní. „V irském tisku se mluvilo o nějakém riziku restrukturalizace (irských) vládních dluhopisů, což by bylo významné riziko, kdyby to tak bylo,“ uvedl analytik Royal Bank of Scotland Harvinder Sian.

Jeden z návrhů uvažuje o tom, že by byly dluhy bank přeměněny na akciové podíly v nich. Podle druhé možnosti by si investoři mohli vybrat, zda poskytnou bankám nový kapitál, nebo přijmou snížení hodnoty držených dluhopisů.

Politolog Petr Robejšek:

„Skutečnost je taková, že velké bankovní domy spekulují, přičemž to slovo spekulace a riziko vůbec není na místě, protože jejich riziko nesou daňoví poplatníci eurozóny. To znamená, že oni vydělávají peníze na předem ztracených dluhopisech při vědomí, že když ta věc nevyjde, tak jejich ztráty zaplatí, a tím pádem je i podrží daňoví poplatníci.“

„Když investoři ty dluhopisy kupovali, dělali to za určitých předpokladů a byla by katastrofa pro trh, kdyby ty předpoklady najednou neplatily. Ohromně by to snížilo chuť investovat do bankovních dluhopisů,“ oponuje ale jeden z bankéřů, který se zabývá transakcemi na dluhopisovém trhu. Akcie irských, portugalských a španělských bank dnes dopoledne výrazně klesly.

Sanace bank srazila Irsko na kolena

Kvůli sanaci bank, jejíž náklady irská vláda odhadla na nejméně 45 miliard eur, dosáhne letos rozpočtový deficit Irska 32 procent hrubého domácího produktu, což je poválečný rekord v celé Evropě. Je to důsledek kontroverzního rozhodnutí vlády z roku 2008 zaručit se po splasknutí „bubliny“ růstu cen realit za veškeré dluhy domácích bank, tedy nejen vklady, ale i nadřízené a podřízené dluhopisy a další závazky.

Irsko má slíbenou pomoc ze stabilizačního fondu eurozóny, o konkrétní částce se ale stále jedná. Nejčastěji se hovoří o 85 miliardách eur (asi 2,1 bilionu korun). Konečné rozhodnutí by podle některých zdrojů mohlo padnout v neděli.