Mladé Čechy na Novém Zélandu čekají lepší pracovní a studijní podmínky

Praha - Pracovat a studovat na Novém Zélandu bude jednodušší. Umožní to nový protokol, který v Praze podepsali český a novozélandský ministr zahraničí. Zjednodušení se týká studijně-pracovních pobytů mladých Čechů. Z těch zásadních změn je nejvýznamnější především zvýšení věkové hranice z třiceti na pětatřicet let a počet mladých Čechů, kteří budou moci do této země vycestovat, se zvětší na 1 200 ročně. Lidé starší pětatřiceti let mohou přijet jako turisté, ale nemohou se účastnit tohoto projektu. Nový Zéland nabízí nepřeberné množství přírodních krás a symbolizuje pro Čechy i jistou formu exotiky. Propagaci této země napomohla i trilogie Pán prstenů, která se zde natáčela.

„Zvyšuje se především kvóta pro mladé Čechy, na Nový Zéland jich může přijet v rámci toho programu až 1 200 ročně. Dále se zjednoduší podmínky. Češi mohou pracovat u jednoho zaměstnavatele po celou dobu pobytu na Novém Zélandu a lhůta pro studium se ze tří měsíců zvyšuje na šest. Je to liberálnější prostředí pro ty, kteří chtějí na Novém Zélandu pracovat, studovat a cestovat,“ přiblížil protokol mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář.

Zájem Čechů o práci i o studium na Novém Zélandu roste: „Každoročně tato kvóta bývá naplněna. Před šesti lety studovala v této zemi pouhá stovka českých studentů, dnes jich může odjet až 1 200, což je číslo, které vyhovuje poptávce,“ uvedl Kolář. Nový Zéland tuto kvótu stanoví podle svých potřeb na pracovním trhu: „Můžeme se dočkat jak zvýšení, tak snížení této kvóty, nicméně toto číslo je zhruba vyhovující,“ domnívá se Kolář.

Novozélanďanů přijíždí do České republiky méně

Novozélandská vláda má podobný výměnný program podepsaný s mnoha evropskými zeměmi, nicméně jeho reciprocita v českém případě je spíš formální: „Osobně si myslím, že od nás tato země očekává flexibilní pracovní sílu, která přichází v době, kdy potřebuje pomoci se sklizní ovoce. Líbí se jim také možnost výměny. Novozélanďané na oplátku mohou cestovat do Evropy a zde studovat a pracovat. Nicméně zájem Novozélanďanů navštívit Českou republiku je nepoměrně menší a většina z nich zamíří spíš do západní Evropy.“

Nový Zéland
Nový Zéland