Inspekce našla opět lepek v křehčených plátcích

Brno – Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) opět zjistila lepek u údajně bezlepkové potraviny. Jde o výrobek Křehké plátky s česnekem a cibulí od firmy Poex z Valašského Meziříčí. U jiné šarže zjistila inspekce stejné pochybení na počátku měsíce. Inspekce proto jeho uvedení na trh zakázala. Firma Racio, která s křehčenými plátky obchodovala, prodej všech šarží křehkých plátků od výrobce Poex pro jistotu ukončila a s výrobcem už nebude spolupracovat.

Výrobek je pro alergiky nebezpečný

Lepek patří mezi alergeny. Potraviny, ve kterých je nalezen alergen ve vyšším množství, než je přípustný limit, jsou vzhledem k možným dopadům na zdraví alergiků podle inspekce kvalifikovány jako nebezpečné. Po první kontrole SZPI uvedla, že příčina kontaminace zřejmě spočívala v nedostatečné sanitaci výrobního zařízení. Firma Poex s výsledky kontroly nesouhlasí a proti rozhodnutí SZPI se odvolá.

Petra Hoferková z oddělení komunikace SZPI:

„Vzhledem k tomu, že spotřebitelé si již mohli tento výrobek zakoupit, doporučuje inspekce osobám trpícím alergií na lepek tento výrobek nekonzumovat,“ uvedla dnes Hoferková.

„Na výrobky, které jsme dodali firmě Racio, máme laboratorní rozbory od SVÚ Jihlava s výsledkem, že daná potravina vyhovuje platné legislativě v ČR. Z tohoto důvodu se proti rozhodnutí SZPI odvoláváme právní cestou,“ uvedl předseda představenstva firmy Poex Pavel Kratochvíla. „Nicméně odvolání nemá odkladný účinek, a tak jsme byli nuceni tyto výrobky stáhnout z trhu. Současně jsme přesvědčeni, že prokážeme zdravotní nezávadnost našich produktů,“ dodal.