Odevzdání nabídek do obřího ekotendru se odkládá

Praha – Zájemci o státní zakázku na likvidaci starých ekologických škod v hodnotě desítek miliard, mají víc času, aby se přihlásili do tendru. Ministerstvo financí dnes oficiálně informovalo, že termín pro podání nabídek původně stanovený na 7. prosince se odkládá. Důvodem je předběžné opatření antimonopolního úřadu, který pozastavil zadávací řízení kvůli stížnosti konsorcia v čele s PPF.

„V důsledku tohoto předběžného opatření ministerstvo financí není oprávněno přijímat nabídky ani prodloužit lhůtu pro podání nabídek. Uchazečům bylo oznámeno, aby nabídky ve shora uvedené lhůtě nepodávali s tím, že po zrušení předběžného opatření bude ministerstvem financí lhůta pro podání nabídek v nezbytném rozsahu prodloužena,“ uvedl mluvčí úřadu Ondřej Jakob. Už koncem září přitom Jakob informoval, že kvůli rozhodnutím antimonopolního úřadu se termín ze 7. prosince posune na příští rok.

Antimonopolní úřad pozastavil miliardovou zakázku na sanaci ekologických škod ke konci září na návrh konsorcia PPF Advisory, které se ohradilo proti svému vyloučení z tendru. Úřad se už druhým vyloučením konsorcia zabývá od srpna. V prvním případě antimonopolní úřad sdružení loni v říjnu vyhověl a vrátil jej do hry o zakázku. Ministerstvo financí sdružení vyloučilo podruhé letos v červenci. V tendru tak prozatím zůstali tři uchazeči.

Tendr na odstranění starých ekologických škod jednou velkou zakázkou vyhlásilo ministerstvo už na konci roku 2008. Hodnota garancí za neodstraněné ekologické závazky státu, které vznikly před rokem 1992, je asi 115 miliard korun. Kritici soutěže tvrdí, že tendr je předražený a může připravit stát o desítky miliard. Ministerstvo zatím ale cenu zakázky nechce kvůli běžícímu tendru zveřejnit.

Zakázka za 50 miliard

Ministerstvo životního prostření a ministerstvo financí mají nyní od vlády za úkol předložit analýzu nákladů na likvidaci starých ekologických zátěží. Podle informací tisku Česká inspekce životního prostředí nedávno dokončila detailní průzkum tří stovek znečištěných lokalit a vyčíslila cenu sanací na 40 až 50 miliard korun.

Koncem září připravilo ministerstvo financí způsob a metodiku, jak dojít k odhadu skutečných nákladů zakázky na odstranění starých ekologických škod. Podle analýzy zadané v roce 2008 tehdejším ministrem životního prostředí Martinem Bursíkem (SZ) činí cena všech sanací starých ekologických závazků státu 40 miliard korun.

Do ekologického tendru se původně přihlásilo šest uchazečů, ministerstvo v prvním kole tři z nich vyřadilo. Mezi uchazeči tak zůstala Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a společnost Environmental Services.