Irové doplácejí na krizi, chudých rychle přibývá

Dublin – Nelichotivá ekonomická situace Irska se už odráží také v životě obyčejných obyvatel. Brutální škrty v irském rozpočtu, zvyšování daní a čím dál tím víc nezaměstnaných dohnala řadu Irů až na ulici a těch, kteří si z nouze chodí pro jídlo do dublinského kláštera, přibývá. Oproti loňsku je jich teď dvojnásobek.

„Máme tu novou podobu chudoby. Lidi, kteří přišli o práci, bojí se, že přijdou i domovy.To jsou lidé, kteří k nám teď přicházejí,“ říká zakladetel dublinského centra pro potřebné a bezdomovce bratr Kevin Cowely.

Existuje několik míst, kam se můžou Irové bez domova v Dublinu uchýlit, aniž by se museli bát odmítnutí. Jedno z nich je i kapucínský klášter nedaleko. Každou středu tam obchody z celého města svážejí asi tisíc tašek s jídlem. Sprchy jsou zdarma šest dní v týdnu, neplatí se ani za zdravotní péči. Provoz takového centra stojí ročně přes milion eur. Vláda na něj už teď přidává jen něco málo přes třetinu.

Chudých Irů bude nejspíš dál přibývat. Úsporný plán, který ve středu představila irská vláda, počítá se škrty ve výdajích i se zvyšováním daní. V příštích čtyřech letech by díky němu měla země ušetřit 15 miliard eur. To by mělo dostat schodek veřejných financí k unijnímu limitu tří procent HDP z dnešních 32 procent, což je evropský rekord.