Opce katapultovaly primární emisi GM na vrchol světového žebříčku

New York - Primární nabídka akcií americké automobilky General Motors se po uplatnění dodatečných opcí stala největší na světě. Celková hodnota dosáhla 23,1 miliardy dolarů (431,4 miliardy korun). Automobilka se po rozsáhlé a bolestivé restrukturalizaci vrátila na burzu minulý týden. Během doby, kdy procházela bankrotovým peklem, se změnily v bezcenné papíry její původní akcie. Na oblibě nové emise to ale neubralo.

Automobilka uvedla, že upisovatelé, v čele s finančními společnostmi Morgan Stanley, JPMorgan Chase & Co, Bank of America Merrill Lynch a Citigroup, využili svých opcí na koupi dodatečných 71,7 milionu běžných akcií v hodnotě 2,37 miliardy akcií. Rovněž nakoupili dodatečných 13 milionů prioritních akcií za 650 milionů dolarů. Upisovatelé mají vždy 30 dní od zahájení primární nabídky akcií na využití dodatečných opcí.

Američané znovu porazili Číňany

Primární nabídka akcií GM nakonec svojí hodnotou překonala nabídku akcií Agricultural Bank of China z letošního července, která byla doposud nejvyšší na světě. Její hodnota činila 22,1 miliardy USD.

GM minulý týden prodala 478 milionů běžných akcií za 15,77 miliardy dolarů a prioritní akcie za 4,35 miliardy USD. Cena pro primární nabídku akcií činila 33 dolarů. V pátek akcie GM uzavřely 33,81 dolaru, ve srovnání s cenou pro primární nabídku tak stouply o 2,5 procenta.

Třetinu GM stále vlastní stát

GM loni v červenci opustila bankrotový režim a v rámci rozsáhlé restrukturalizace zahrnující prodej některých značek se mění v menší a pružnější podnik. Nejvíce peněz na záchranu automobilky poskytla americká vláda, která za to získala nad podnikem většinovou kontrolu.

Stát i po primární nabídce akcií zůstává s třetinovým podílem největším akcionářem automobilky. Zbývajícího podílu se plánuje zbavit zhruba do konce roku 2012. Úspěšný návrat GM na burzu po zhruba roce a půl podpoří vládu prezidenta Baracka Obamy, která se snaží ukázat, že její sporná pomoc podnikům z peněz daňových poplatníků měla smysl a že se peníze z pomoci vrátí zpátky. Celkem vláda vydala na záchranu GM téměř 50 miliard USD.

GM letos ve třech čtvrtletích vydělala pět miliard dolarů a je na cestě k prvnímu celoročnímu zisku od roku 2004. Její evropská divize nicméně nadále vykazuje ztráty.

Vozy General Motors
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24