Štěch: Stávka není konec světa, rozšíří sociální dialog

Praha – Do jednodenní stávky státních zaměstnanců, které by se podle Českomoravské konfederace odborových svazů mohly zúčastnit statisíce lidí, zbývá deset dní. S největší pravděpodobností se ji už nepodaří odvrátit. Veřejnost se k ní staví s rozpaky. Za odbory se podle průzkumů staví více lidí, většina je ale jen těsná. Objevují se dokonce i názory, že stávka je příliš ničivá zbraň. Tyto pochyby ovšem nesdílí bývalý šéf odborů a nový předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). „Stávka není konec světa,“ uklidňoval veřejnost v dnešních Otázkách Václava Moravce. Má svá velká pozitiva.

„V jiných zemích se stávkuje daleko více. Stávka má význam, že rozšíří diskusi v občanské společnosti. My přece nechceme, aby lidé byli účastníky veřejného dění jen tehdy, když se volí,“ podotkl Štěch, který vládě nabízí pomocnou ruku při hledání kompromisu.

Odbory chtějí protesty plánovanými na dvě prosincové středy ukázat svůj nesouhlas se snižováním platů státních zaměstnanců o 10 procent. Kritizují také úpravu v tarifním systému, která má rozšířit pásmové odměňování na větší množství pracovníků. Vláda, která změny připravila, se brání s tím, že úprava tarifního systému umožní lepší motivaci zaměstnanců veřejného sektoru.

Štěch se obává především úpravy tarifního systému. „To je další krok ke korupci ve státní správě. Když lidé budou zcela závislí na svých nadřízených, na svých náměstcích, to je 180 stupňů od směru, kterým jsme vyšli po revoluci, tj. od státní služby,“ říká bývalý odborář.

Odbory mají před stávkou větší podporu než vláda

Odbory, které hodlají kvůli vládnímu snižování platů ve veřejné sféře stávkovat, se těší větší podpoře veřejnosti než vláda. V internetovém průzkumu společnosti SANEP se stanoviskem odborů vyslovilo souhlas 40,8 procenta veřejnosti. S postojem kabinetu Petra Nečase (ODS) a jeho úspornými opatřeními souhlasilo 37,8 procenta dotázaných.

Účast v protestech plánovaných na 8. a 15. prosince zároveň odmítlo 77 procent dotázaných. Přesto by mohly být protesty masové. Analytici SANEP připomněli, že i 16,8 procenta respondentů, kteří svou účast na stávce připustili, by v přepočtu na populaci mohlo znamenat statisícový dav, o kterém hovoří organizátoři z Českomoravské komory odborových svazů.

Celkem 46,6 procenta dotázaných souhlasilo s názorem, že vláda by měla přistoupit na požadavky odborů, které požadují zrušení snižování platů ve státní a veřejné sféře a nesouhlasí se změnami v zákoníku práce. Naopak s názorem premiéra Nečase, že vláda nehodlá nátlaku odborů ustupovat, souhlasí menšinových 43,8 procenta.

Plakát k protestní stávce
Zdroj: www.cmkos.cz