Zákon o fotovoltaice by mohl platit i bez souhlasu Senátu

Praha - Nový zákon o zdanění fotovoltaické energie by mohl začít od ledna platit i bez výslovného souhlasu Senátu. Tuto možnost dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce připustil nový předseda Senátu Milan Štěch. Senát by se podle něj zákonem nemusel vůbec zabývat, zároveň by ho ale nevrátil s negativním stanoviskem do sněmovny. Předseda horní komory Parlamentu zopakoval, že má k zákonu rozporuplný vztah. Na jedné straně chce prý zabránit zdražení elektřiny pro občany, na druhé straně prý nejsou vyloučeny arbitráže, ve kterých by šlo o miliardy korun. I proto bude po ministerstvu financí žádat vyjádření, jak se chce resort bránit případným arbitrážím.

„Já jako zákonodárce a mí kolegové jsme povinni chránit peníze na všech úrovních,“ řekl Štěch. Na nebezpečí arbitráží a nepřímou retroaktivitu zákona prý upozorňuje legislativní odbor Senátu. „Chci se ještě pokusit udělat maximum pro to, aby se nebezpečí, že bude Česká republika platit arbitrážní náklady, buď vyvrátilo, nebo se zmenšilo. Nebo aby se hledaly po přijetí zákona nějaké cesty, jak tomu předejít,“ prohlásil Štěch. Zároveň připustil, že pokud by měl hlasovat dnes, zvedl by ruku pro zákon, aby zabránil zdražení proudu.

Poslanci zákon, kterým zdanili podporu fotovoltaiky 26procentní srážkovou daní, schválili v režimu legislativní nouze. Chtěli zabránit prudkému růstu cen elektřiny, k němuž mělo v důsledku zákona o podpoře obnovitelných zdrojů dojít v příštím roce. S novým zákonem by se měly ceny zvednout o 5,5 procenta. Prezident Václav Klaus informoval minulý týden předsedkyni Poslanecké sněmovny dopisem, že přijetí novely zákona, která omezuje podporu fotovoltaiky, umožní.

Senát může při projednávání zákona vyjádřit vůli návrhem se nezabývat, zákon následně putuje rovnou k prezidentovi. Senátoři by tak dali najevo své pochybnosti, zároveň by ale zákonu nevystavili stop. V praxi se tak neprojednání téměř rovná souhlasu. V roce 2007 takto Senát postupoval u tehdejší vládní reformy veřejných financí, tzv. Topolánkova batohu.