Francie a Německo pootevřely vrátka k bankrotu členů eurozóny

Brusel - Francie a Německo se dnes dohodly na tom, jak Evropská unie do řešení případných dalších krizí v eurozóně zapojí soukromé investory. S odvoláním na nejmenované zdroje o tom dnes informovala agentura Reuters. Takzvaný stálý krizový mechanismus, který je často označován za řízený bankrot států, by měl po roce 2013 nahradit současný záchranný fond eurozóny.

Detaily dohody by Berlín a Paříž měly zveřejnit na zasedání ministrů financí eurozóny a EU, kteří se dnes sešli v Bruselu, aby schválili finanční pomoc pro Irsko. Zatím není zřejmé, zda by se do nového záchranného systému měly zapojit i země, které neplatí evropskou jednotnou měnou, tedy i Česká republika.

„Francie a Německo na poslední chvíli celou věc protlačily na zasedání ministrů financí EU, aby vyslaly jasný signál, že se do stálého mechanismu zapojí i soukromí investoři. Dohody bylo dosaženo,“ tvrdí nejmenovaný zdroj. Zapojení soukromých investorů, tedy především bank, znamená, že v případě krachu některého z členských států by investoři přišli o předem určenou část svých investic do dluhopisů postižené země.

Podle náměstka českého ministra financí Tomáše Zídka, který zastupoval ČR na dnešním jednání v Bruselu, by se na novém krizovém mechanismu mohly podílet také členové EU stojící mimo eurozónu. Přispěla by tak i Česká republika.

Diskuse o novém mechanismu zřejmě vyhrotila krizi

Nový systém permanentního krizového mechanismu navrhovalo již na říjnovém summitu EU Německo a někteří ekonomové tuto myšlenku viní z umocnění dluhové krize v Irsku a dalších zemích na periferii eurozóny. Investoři podle nich znervózněli, že ztráta nemalých investic do vládních dluhů v eurozóně se pomalu, ale jistě stává realitou. Začali proto z dluhopisů extrémně zadlužených evropských zemí požadovat mnohem vyšší výnosy.

Němci se spolu s Francouzi navzdory kritice snaží, aby se unie dohodla na takzvaném řízeném bankrotu již na nadcházejícím summitu, který se koná 16. a 17. prosince v Bruselu. Aby uklidnili trhy, zdůrazňují, že ztráta části investic by se neměla týkat závazků z minulých let.