Řecko by mohlo splácet mezinárodní pomoc až 11 let

Atény - Mezinárodní měnový fond a Evropská unie by mohly prodloužit dobu splatnosti záchranného úvěru pro Řecko až o pět let na 11 let. Uvedl to v rozhovoru pro řecký list Realnews zástupce měnového fondu Poul Thomsen s tím, že prodloužení doby splatnosti by mohlo uklidnit trhy s obligacemi. Řecko má získat celkem 110 miliard eur (2,7 bilionu korun).

„Máme možnost prodloužit období splácení dluhu ze zhruba šesti let na 11 let,“ uvedl Thomsen, který má v rámci Mezinárodního měnového fondu na starosti pomoc pro Řecko. Pro Řecko by bylo snadnější obsloužit svůj dluh, kdyby mu byla prodloužena doba splatnosti. Poslední splátku z půjčky má země obdržet v roce 2013 a zástupci Evropské unie a měnového fondu již několikrát jednali o možnosti prodloužení splatnosti úvěru.

Nejobtížnější pro Řecko budou první dva roky po získání celého úvěru, kdy je třeba splatit největší část z pomoci od zahraničních institucí. Podle současného splátkového kalendáře v letech 2014 a 2015 naroste hrubá výpůjční potřeba Řecka na 70 miliard eur z 55 miliard v období let 2011 až 2013.

„Podle současných pravidel musí Řecko splatit velkou část úvěru 110 miliard eur v prvních dvou letech od ukončení programu,“ potvrdil Thomsen. „Toto prodloužení by dalo trhům signál: nebojte se splacení 110 miliard eur, nebude to mít vliv na vaše nároky,“ dodal.

Řecko se letos v květnu stalo prvním členem eurozóny, který byl nucen požádat o pomoc své zahraniční partnery, protože zemi hrozil bankrot. Pomoc Řecko získalo výměnou za drastická úsporná opatření. Černá ovce eurozóny ale nezůstane jedinou zemí společenství, která se kvůli vysokým dluhům neobešla bez pomoci zvenčí. V těchto dnech se dolaďuje pomoc pro Irsko, stále více se mluví o tom, že půjčku bude potřebovat také Portugalsko. S finančními problémy se potýká i jedna z největších zemí evropské měnové unie – Španělsko.