Penzijní reforma: Soukromé fondy získají minimálně bilion korun

Praha - Do penzijních fondů by v příštím čtvrtstoletí mělo přitéct nejméně 1000 miliard korun, tedy jeden bilion. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) plánuje, že z odvodů ve výši 28 procent hrubé mzdy, které nyní míří do státního důchodového systému, by postupně až pět procent šlo v rámci takzvaného opt-outu do správy soukromých fondů. S odvoláním na dosud nezveřejněné materiály MPSV to dnes napsal deník Právo.

První tři roky od spuštění nového penzijního systému by to byla tři procenta, za tři roky nato by se sazba zvedla na čtyři procenta a po dalších třech letech by se ustálila na hranici 5 procent.

Povinné odvody do penzijních fondů by se podle návrhu MPSV měly týkat všech daňových poplatníků, kterým je nyní méně než 40 let. Nad tuto věkovou hranici by si pak lidé spořili dobrovolně. „Současný návrh MPSV je k penzijním fondům ještě vstřícnější než veškeré dosavadní plány koaličních stran a Bezděkovy komise,“ myslí si Právo.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) počátkem října na mezinárodním fóru Zlatá koruna prohlásil, že cílem, kdy by měla být důchodová reforma připravena, je nadále 1. leden 2012. „Ale neberme to tak, že je to jednokroková záležitost,“ upozornil tehdy. Realizace reformy je podle něj dlouhodobá záležitost. Vytvoření kapitálového pilíře není záležitost, která se dá udělat z měsíce na měsíc, řekl.

Stále existují dvě varianty reformy

Bezděkova komise jako poradní sbor ministra financí a ministra práce a sociálních věcí letos v červnu představila dvě varianty důchodové reformy. V obou navrhla snížení pojistného z 28 procent superhrubé mzdy na 23 procent. Propad příjmů by kryla jednotná sazba DPH ve výši 19 procent, což by se dotklo cen většiny potravin a služeb.

V první variantě by člověk musel odvádět z 23 procent tři procentní body na individuální penzijní účet. Ve druhé variantě by všech 23 procent odváděl do státního pilíře, ze svého by si ovšem mohl další tři procenta spořit na individuálním penzijním účtu. Pokud by tak učinil, stát by mu přispěl stejnou částkou. Individuální penzijní účty by v obou variantách investičně spravovaly nestátní penzijní fondy.

Vladimír Bezděk
Zdroj: ČTK
Autor: Roman Vondrouš