Brusel letos české ekonomice věří - prý vyroste o 2,4 procenta

Brusel – Evropská unie české ekonomice předpovídá lepší růst než na jaře. Tehdy předpokládala, že letos tuzemská ekonomika vyroste o 1,6 procenta. Teď už ale věří tomu, že to bude o 2,4 procenta. V obou případech je očekávání komise optimističtější než odhady českého ministerstva financí nebo České národní banky. Ještě loni přitom české hospodářství kleslo o 4,1 procenta.

Brusel je optimističtější než tuzemské instituce

Na začátku měsíce zlepšilo výhled české ekonomice i ministerstvo financí. To předpokládá, že letos poroste o 2,2 procenta, v roce následujícím pak o dvě procenta. Česká národní banka odhaduje letos růst o 2,3 procenta a v roce 2011 jen 1,2 procenta. Evropská komise se pak dívá dále a pro rok 2012 Česku předpovídá dokonce 3,1procentní růst.

„Čísla vypadají na první pohled příznivě, je ale třeba říct, že nejistotou a velkou neznámou zůstává příští rok,“ říká o celé evropské ekonomice a Česko nevyjímaje Jan Bureš z Poštovní spořitelny.

Evropská komise o českém hospodářství:

„V roce 2011 se nicméně očekává, že ekonomický růst mírně zpomalí, což bude odrážet dopad konsolidačních opatření plánovaných v rozpočtu na rok 2011 a očekávané zpomalení růstu u hlavních partnerů České republiky.“

Brusel se zajímá i o český rozpočtový deficit. Ten prý letos dosáhne 5,2 procenta hrubého domácího produktu. V dalších dvou letech by se měl postupně ale snižovat na 4,6 procenta příští rok a 4,2 procenta v roce 2012. Celkový dluh naopak podle očekávání Bruselu bude narůstat. Z loňských 35,3 procenta HDP na letošních 40 procent. V roce 2012 to prý bude až 45,2 procenta.

Všeobecně nicméně Brusel čeká, že se české veřejné finance v příštích letech zlepší, na čemž se bude podílet zejména relativně významné konsolidační úsilí české vlády.

I nezaměstnanost bude klesat

Komise nám také předpovídá pozitivní budoucnost v oblasti nezaměstnanosti. Ta prý bude po letošním očekáváném navýšení postupně klesat. Letos by měla její míra vystoupat z loňských 6,7 procenta až na 7,3 procenta, avšak v roce 2011 by se měla snížit na sedm procent a následující rok na 6,7 procenta. Komise také podotkla, že český bankovní sektor zůstal i přes tvrdé rány, které dopadly na finanční trhy, silný.

Ve zprávě však komise také zmínila, že její prognóza může být vystavena řadě rizik. Jde zejména o nečekaný vývoj u hlavních ekonomických partnerů Česka, tedy zejména v Německu, a také silnější než čekaný dopad úsporných opatření, která Praha chystá pro příští rok.

Na úřadu práce
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24