Plyn od ledna nejspíš podraží

Praha – Vaření či topení plynem vyjde české spotřebitele od ledna zřejmě dráž. Čekají to analytici a dnes to potvrdil i mluvčí plynárenské společnosti RWE Transgas Martin Chalupský. Cena by podle něj měla stoupnout zhruba o dvě procenta, konkrétní čísla zveřejní firma zásobující plynem asi 2,3 milionu zákazníků v Česku v úterý. Její konkurenti – Pražská plynárenská a E.ON - pak oznámí ceník pro první čtvrtletí příštího roku ve středu.

„Už dnes je jasné, že dojde k mírnému zvýšení ceny zemního plynu. Bude se však jednat o řád procent a s mírnými rozdíly v jednotlivých regionech,“ uvedl Chalupský.

Podle analytiků by průměrná cena plynu pro domácnosti od ledna neměla vzrůst o více než 2,5 procenta. Vliv na cenu může mít vývoj cen na spotovém trhu, výhled cen ropy či případné východoevropské spory o dodávky ruského plynu. Přispívá i oživení ekonomiky, díky kterému firmy posilují výrobu a tím mnohdy i spotřebu plynu.

„Je to vcelku normální oscilace stejně tak, jako jsme zvyklí, že se hýbe cena pohonných hmot na benzinových pumpách,“ podotkl prezident České plynárenské unie Oldřich Petržilka.

V letošním čtvrtém čtvrtletí ponechal RWE Transgas ceny plynu beze změn. Stejně se zachovala společnost E.ON. Pražská plynárenská od října snížila cenu plynu domácnostem o nejméně jedno procento. Pro domácnosti, které plynem jen vaří, zlevnil plyn o dvě procenta.

Peněženky víc zatíží i elektřina

Spotřebitele od ledna čeká také zdražení elektřiny. Může za to prudký rozvoj solárních elektráren, jejichž podpora tvoří část ceny elektřiny. Vláda již přijala opatření, která mají zdražení elektrické energie omezit na 5,5 procenta proti původně předpokládaným více než 12 procentům. Sněmovna vládní opatření schválila, rozhodnutí je nyní na Senátu.

Přesná čísla, o kolik vyšší budou v příštím roce ceny elektrické energie pro domácnosti a firmy, oznámí Energetický regulační úřad (ERÚ) v úterý dopoledne. Předseda ERÚ Josef Fiřt však zatím nechtěl naznačit ani přibližné hodnoty.

Dráty vysokého napětí
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24