Gazprom urovnal spor s Naftogazem, plynová krize zažehnána?

Moskva - Plynová krize by se v letošním roce neměla opakovat. Ruský plynárenský gigant Gazprom se dohodl s ukrajinskou společností Naftogaz na urovnání plynové otázky. Podle dohody vrátí Naftogaz 12,1 miliardy krychlových metrů plynu společnosti RosUkrEnergo, kterou Gazprom zčásti vlastní. Společnost RosUkrEnergo na oplátku zaplatí Naftogazu dluh 1,7 miliardy dolarů (32 miliard korun) a Gazpromu dluh 810 milionů dolarů.

V minulosti koupil ukrajinský Naftogaz dluh 1,7 miliardy dolarů, který měla společnost RosUkrEnergo vůči Gazpromu. Později si od firmy RosUkrEnergo vzal 11 miliard krychlových metrů plynu s tím, že si tak vybírá svůj dluh. RosUkrEnergo však tento krok napadla u švédského arbitrážního soudu. Ten v červnu rozhodl, že Naftogaz smlouvu svým postupem porušil.

Na začátku loňského roku zastavily neshody Moskvy a Kyjeva kolem plateb a cen cestu ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy a zkomplikovaly zásobování hlavně balkánských zemí, ale třeba i Slovenska. Předtím se ze stejného důvodu zastavily dodávky i na počátku roku 2006.

V současnosti disponuje Gazprom největšími zásobami zemního plynu na světě a má na vývoz této suroviny z Ruska monopol. Společnost je klíčovým exportérem plynu do Evropy, kde její dodávky pokrývají zhruba čtvrtinu celkové spotřeby.