Dluhová krize v eurozóně už ohrožuje i soukromý sektor

Brusel – Dluhová krize v eurozóně už se začíná dotýkat i soukromých subjektů. Podle internetového serveru deníku Financial Times totiž pozvolna začínají stoupat už i úrokové sazby u úvěrů pro firmy a banky. Soukromý sektor tak již začíná zdržovat i vydání dluhopisů. Výnosy totiž narůstají a takový krok by se nevyplatil. Evropští investoři už nejsou ochotní podstupovat riziko.

Největší problémy hrozí jižnímu cípu Evropy

Největší obavy má soukromý sektor ve Španělsku a Itálii. Tamní politici sice trvale odmítají připustit, že by případně potřebovali finanční pomoc, ekonomové však země stále častěji uvádí mezi státy, které se mohou ocitnout ve velkých problémech. „Averze investorů k podstupování rizik roste. Uvědomují si, že krize v eurozóně začíná zasahovat i firemní a bankovní sektor,“ řekl ekonomickému listu nejmenovaný obchodník.

Mezi postiženými společnostmi je zatím například italská loterijní firma Lottomatica. Výnos jejích dluhopisů totiž od konce minulého týdne vyskočil z 5,49 procenta na 5,61 procenta. Podobný vývoj postihl ale i větší firmy a banky. S růstem výnosů se potýká například i francouzská banka BNP Paribas či francouzský telekomunikační operátor France Telecom. I Francie přitom patří mezi země, u nichž ekonomové varují před zhoršováním veřejných financí.