Domácnosti si v příštím roce za elektřinu připlatí 4,6 procenta

Praha – České domácnosti by v příštím roce měly za elektřinu zaplatit o 4,6 procenta více. Podnikům se potom náklady na energii nejspíše zvednou o 5,2 procenta. S informací dnes přišel Energetický regulační úřad (ERÚ). Má to ale háček. Legislativním procesem totiž musí ještě projít novela zákona, která omezuje zdražení způsobené podporou výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, především fotovoltaiky. Kdyby zákon neprošel, zaplatí příští rok domácnosti za elektřinu o 11,2 procenta více a podniky si připlatí 14,5 procenta.

Vláda chce zamezit velkému zdražování, senátoři si jistí nejsou

Vláda chce novelou zákona o podpoře obnovitelných zdrojů garantovat, že zdražení elektřiny v příštím roce nepřesáhne 5,5 procenta. Materiál už schválila sněmovna, v nejbližších dnech o ní bude rozhodovat i Senát. Někteří senátoři mají však k novele výhrady. Pokud ji však neschválí, hrozí Česku výraznější nárůst cen elektřiny. Nejpesimističtější prognózy regulačního úřadu se však podle nezávislého konzultanta Dalibora Matějů nenaplní. Objem výkonů, které budou do konce roku připojeny do sítě, podle jeho odhadů totiž dosáhne pouze málo přes tisíc megawattů. Odhady úřadu, na kterých je závislá i prognóza horní hranice zdražení elektřiny, jsou přitom mnohem vyšší.

Video Rok 2011 ve znamení dražší elektřiny a plynu
video

Rok 2011 ve znamení dražší elektřiny a plynu

Energetický regulační úřad ve svém tiskovém prohlášení uvedl:

„Z pohledu ERÚ je důležité, že vzniklou situaci kompenzuje pokles ceny takzvané silové elektřiny na velkoobchodním trhu (neregulované úřadem). Za další významný faktor ERÚ považuje to, že na tuzemském trhu dochází vlivem rostoucí konkurence ke snižování cen a ke sblížení cen jednotlivých dodavatelů.“

Česká fotovoltaická průmyslová asociace na cenové rozhodnutí ERÚ pro rok 2011 reagovala podrážděně. Prohlášení prý zavání nátlakem na Senát. „Tvrzení ERÚ, že pokud novelu senát rychle neschválí, tak způsobí růst cen elektřiny v roce 2011, není pravdivé. Pokud senát novelu vrátí dolní sněmovně s pozměňovacími návrhy, lze stihnout veškeré legislativní lhůty tak, aby ERÚ mohl vydat cenový výměr, který zaručí, že elektřina vzroste maximálně o vládou garantovaných 5,5 procenta. Zároveň se tím podstatně sníží riziko arbitráží či soudních sporů,“ uvedl mluvčí asociace Jan Hlaváč.

Za prudkým růstem ceny elektřiny v roce 2011 může boom solárních elektráren. Bleskový rozvoj totiž způsobil nárůst podpory energie z obnovitelných zdrojů, která tvoří část ceny elektřiny, z 166 korun za megawatthodinu na 578 korun.

Regulační úřad při tvorbě cenového rozhodnutí musel vycházet z legislativy platné ke dnešnímu dni. Pokud bude novela zákona o obnovitelných zdrojích schválena, regulátor nově vydá odpovídající cenové rozhodnutí.

Na kolik přijdou změny domácnosti?

Lidé si za elektřinu od ledna znovu připlatí. Byt se základní spotřebou tak za elektřinu utratí o 80 korun měsíčně více. V domě, kde elektřinou i topí, to bude o tisíc korun více. Záleží však i na smlouvách s jednotlivými distributory.

Cena silové elektřiny klesá, ČEZ bude ale zdražovat

Například společnost ČEZ od příštího roku sníží cenu silové elektřiny pro domácnosti o 2,5 procenta. Konečnou cenu pro spotřebitele ale zvýší. „Silová elektřina do celkové ceny elektřiny přispívá zhruba třetinou. Celková výše plateb zákazníků za elektřinu je závislá na součtu plateb za silovou elektřinu a za regulované služby, které stanovuje Energetický regulační úřad. Zde se především projevuje vliv - ať přímý, nebo nepřímý - podpory obnovitelných zdrojů. Proto celková platba pro zákazníky v ČR meziročně vzroste,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. „U bytů se ta regulovaná cena plus daň může pohybovat až kolem dvou třetin z celkové ceny,“ tvrdí Kateřina Vaňková ze serveru Srovnejenergie.cz. Snížení ceny silové elektřiny oznámil již také E.ON či skupina RWE.

Snižovat se bude naopak výkupní cena energie vyrobené ve velkých solárních elektrárnách. ERÚ ji srazí o více než polovinu na 5 500 korun za megawatthodinu. Podle dřívějších pravidel směl úřad snižovat výkupní ceny energie z fotovoltaiky jen o pět procent ročně, a tyto výhodné podmínky tak do oboru nalákaly velký počet investorů.