Plyn od RWE bude od ledna dražší o 2,3 procenta

Praha - Domácnosti odebírající plyn od společnosti RWE Transgas zaplatí za tuto surovinu od ledna v průměru o 2,3 procenta více. Zdražení firma přičítá propadu kurzu koruny vůči dolaru, dlouhodobému růstu ceny ropy na světových trzích a změně regulovaných distribučních poplatků. Společnosti E.ON a Pražská plynárenská se chystají zveřejnit ceny plynu pro první čtvrtletí 2011 ve středu.

Měsíční náklady za plyn vzrostou průměrné domácnosti, která využívá zemní plyn od RWE na vaření, ohřev vody a vytápění, o 80 korun. Domácnosti, které na zemním plynu pouze vaří, změnu v rodinném rozpočtu podle RWE prakticky nepocítí. Za plyn si měsíčně připlatí asi pět korun.

Za zdražením stojí také drahá ropa a slabá koruna. „Koruna dlouhodobě oslabuje, což se výrazně projevuje v našich nákupních cenách,“ říká mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský. „Žádné velké překvapení to není. Vypadá to tak, že plyn bude stále levnější palivo pro domácnosti než elektřina,“ doplňuje analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka.

Tomáš Varcop, člen představenstva RWE Transgas odpovědný za národní obchod:

„Při kalkulaci konečných cen zemního plynu pro první čtvrtletí příštího roku jsme se potýkali s nepříznivými vstupy. I přesto se nám podařilo dosáhnout pouze nepatrného zvýšení konečných cen. V případě takzvaných sporákářů, kteří odebírají od RWE Energie, se cena například vůbec nezmění. V jiných případech domácnostem měsíčně narostou účty jen v řádu desetikorun.“

Zákazníci RWE Energie přitom zaznamenají nejmenší pohyb ceny zemního plynu, konkrétně růst o 1,6 procenta. Naopak největší nárůst cen se dotkne zákazníků Východočeské plynárenské, kde konečná cena naroste o 4,5 procenta.

Za rozdílem v pohybu konečných cen stojí různé výše regulovaných cen distribuce v jednotlivých regionech. Ceny distribuce zohledňují rozdílnou výši investic a nákladů na provoz distribuční soustavy v minulých obdobích. Distribuční platby stanovuje Energetický regulační úřad, který dnes o 0,4 procenta meziročně snížil průměrnou cenu za distribuci plynu v České republice.