EU si posvítí na Google - prý zneužívá dominantní pozice

Brusel – Evropská komise si posvítí na Google. Americký vyhledavač je totiž podezřelý, že zneužívá svou dominantní pozici v internetovém vyhledávání. Svoje služby prý staví na vyšší pozice než služby konkurenčních vyhledávačů. Ti si právě na jednání Googlu stěžovali. Podnik ale vše popírá a s evropskými regulátory prý bude spolupracovat, aby prokázal, že se komise mýlí.

Google by nebyl první, koho by komise potrestala

Stížnosti již před více než devíti měsíci podaly britská internetová stránka pro srovnávání cen zboží Foundem a francouzský právnický vyhledávač Ejustice.fr. Na postupy Googlu si stěžoval rovněž portál pro srovnávání cen Ciao, který patří softwarovému gigantu Microsoft. Google prý ostatní vyhledavače znevýhodňuje jak u placených, tak u neplacených výsledků vyhledávání. Konkurenti Googlu si ale také stěžují na to, že podnik v seznamu služeb předkládá na vyšších pozicích svou nabídku a služby rivalů až pod nimi.

Mluvčí společnosti Google:

„Vybudovali jsme Google pro uživatele, ne pro webové stránky. Přirozenou vlastností pořadí je, že některé webové stránky nejsou se svým umístěním spokojené.“

Z kroků komise nevyplývá, že by Google pochybil. „Chci dát velmi jasně najevo, že toto (vyšetřování) neznamená, že tady s jistotou existuje nějaký problém,“ uvedl eurokomisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia. A podnik trvá na tom, že žádná protimonopolní pravidla hospodářské soutěže neporušil. „Ke zlepšování bude vždy prostor, a proto budeme s komisí spolupracovat, abychom jakékoli pochyby vyřešili,“ dodal mluvčí.

Komise už si došlápla i na jiné velké společnosti

Google není první společností, kterou komise prošetřuje. Podobně postupovala v minulosti i proti jiným velkým firmám. Výrobce čipů Intel loni dostal od Evropské komise za zneužívání dominantní pozice na trhu rekordní pokutu 1,06 miliardy eur. Microsoftu komise za porušování antimonopolních pravidel zase vyměřila pokuty v celkové výši 1,68 miliardy eur. Vysokou pokutou by tak mohla být na konci vyšetřování potrestaná i společnost Google.