Aukční síň Sotheby's dražila královské šperky

Londýn - V londýnské aukční síni Sotheby's to v úterý večer pořádně vřelo. Milovníci umění měli jedinečnou možnost pořídit si do sbírky královskou kolekci šperků. Původně patřily Američance Wallis Simpsonové. Dostala je darem od svého muže prince Edvarda VIII., který se kvůli své lásce po několika měsících panování vzdal dobrovolně trůnu. Hodnota šperků z klenotnické dílny Cartier se dle úterní dražby vyšplhala na téměř čtvrt miliardy korun (9,4 milionu eur).

Náramek v podobě levharta se vsazenými diamanty a onyxy z roku 1952, který vévoda věnoval vévodkyni, byl v Londýně přiklepnut za 5,3 milionu eur. Je to nejvyšší cena, za kterou byl kdy v dražbě prodán náramek. O tento kousek projevila zájem i americká zpěvačka Madonna, jež právě o Edvardovi VIII. natáčí film. Není však známo, zda ho nakonec získala. Identita konečného vítěze dražby totiž nebyla zveřejněna. Brož vykládanou rubíny, safíry, smaragdy, diamanty a citrínem z roku 1940 získal kupec za dva miliony eur.

David Bennett, ředitel oddělení šperků Sotheby's

„Celá tato kolekce má ohromnou hodnotu ze dvou důvodů. Zaprvé je to samotná cena použitých materiálů, drahých kamenů, zlata atd. Zadruhé má neuvěřitelnou historii - milostná aféra Američanky a krále, který v té době ovládal třetinu známého světa, krále, který vyměnil moc za lásku.“

Jen měsíc po svém nástupu vyvolal Edvard VIII. ústavní krizi. Důvodem byla jeho touha po manželství s neurozenou a dvakrát rozvedenou Wallis Simpsonovou. Britský premiér ale tento sňatek nepodporoval s tím, že by občané nepřijali Američanku za svou královnu. Eduard se přesto svého snu nevzdal a po 325 dnech vlády abdikoval a přenechal své místo mladšímu bratrovi Jiřímu VI.

Dary, které si pár vyměňoval na důkaz své lásky, pocházely z nejznámějších klenotnických dílen. Jde například o Arpels nebo Cartier. Právě v dílně značky Cartier v rukou ředitelky Jeanne Toussaint vznikaly speciální avantgardní modely. Podle Davida Bennetta, který u Sotheby's vede oddělení šperků pro Evropu a Blízký východ, nešlo v prodeji jen „o nesrovnatelnou ukázku Cartierova génia ve spolupráci s Windsory, ale i o kusy, jejichž nápisy nám vyprávějí jeden z nejkrásnějších příběhů lásky 20. století“.

Šperk od Cartiera
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24