O ekologickém supertendru rozhodne vláda v tichosti

Praha – Členové vlády se již začali blíže seznamovat s dokumenty, které se týkají vyhlášení miliardové zakázky na odstranění starých ekologických zátěží. Ministři totiž musí rozhodnout, co s miliardovou zakázkou bude dál. Ovšem podle premiéra Petra Nečase podrobnosti o zakázce zatím vláda veřejně sdělovat nebude, protože některé materiály jsou v režimu vyhrazené. Kabinet tak bude dále zvažovat, na kdy stanovit termín podání nabídek, nebo jestli miliardový tendr nezruší úplně. Kritici ale upozorňují, že jeho konec by pro Česko znamenal řadu arbitráží.

Resort financí informoval již minulý týden, že termín pro podání nabídek na miliardovou zakázku na sanaci starých ekologických škod původně stanovený na 7. prosince se odkládá. Důvodem je předběžné opatření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže z 23. září, kterým bylo pozastaveno zadávací řízení.

Ministerstvo financí vyřadilo z tendru polovinu uchazečů

Odstranit víc než 18 let staré ekologické zakázky chtělo původně šest firem. Polovinu z nich ale ministerstvo financí vyřadilo. Jednou z vyřazených byla i finanční skupina PPF, která si kvůli tomu stěžovala u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). „Cítíme, že některé posudky byly tendenční, obešly se bez důkazů,“ tvrdí Alexej Bachtin z PPF.

Ministerstvo své rozhodnutí hájí. Prý sdružení nemělo v pořádku svou kvalifikaci. Mezi uchazeči tak zůstaly Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a společnost Environmental Services.

Předseda ÚHOS Petr Rafaj se již nechal slyšet, že jeho úřad bude podání vzhledem k významu a objemu celé zakázky velmi pečlivě prošetřovat. „Podnět musíme prověřit a nevíme, jak dlouho to bude trvat,“ informoval Rafaj. Ministr Kalousek přiznal, že PPF má na opravný prostředek u antimonopolního úřadu právo, nyní se však bude čekat, jak úředníci rozhodnou. Poté, co se ÚHOS vyjádří, bude muset vláda vydat jasný signál, co se bude se zakázkou dít dál.

Ministerstvo financí vyhlásilo ekotendr před dvěma lety. Jeho hodnota je asi 115 miliard korun. Podle kritiků je ale předražený a může připravit státní kasu o desítky miliard. Někteří experti tvrdí, že jeho cena může být i třetinová. Kdyby se nakonec rozhodla zakázku zrušit, hrozily by údajně Česku arbitráže.

Česká inspekce životního prostředí však podle některých médií nedávno dokončila detailní průzkum tří stovek znečištěných lokalit a vyčíslila cenu sanací na 40 až 50 miliard korun. Podle úterních informací serveru Aktuálně.cz by stát za obří zakázku na odstranění starých ekologických škod mohl zaplatit dokonce jen mezi 25,3 až 31,7 miliardami korun. Server se přitom odvolává na důvěrný dokument ministerstva životního prostředí.