Uchazeči o práci mají letos těžký úděl, firmy mají vysoké požadavky

Praha - Napříč českým pracovním trhem se letos zvyšují požadavky na uchazeče ze stran zaměstnavatelů, což se dotýká všech oborů. V případě, že se firmy ucházejí o nové zaměstnance, vyhledávají kandidáty, kteří stoprocentně splňují jejich požadavky. O stupňujících nárocích zaměstnavatelů dnes informoval manažer společnosti Robert Half pro Českou republiku Aleš Křížek.

Dle Křížka se v prvním pololetí na trhu práce prohloubily důsledky hospodářské krize. Navíc od března do května byla poptávka firem po zaměstnancích úplně nejnižší a obrat nastal teprve ve druhém pololetí.

Žhavá pozice: IT odborník s dlouholetou praxí

Opačná situace pak panuje od druhé poloviny roku, kdy je na trhu nedostatek odborníků s dlouholetou praxí. V současnosti jde především o pracovníky v informačních technologiích, upozornil manažer firmy Robert Half. Nejvíce cenění specialisté, kteří ve všech ohledech splňují současné vysoké nároky firem, totiž práci aktivně nehledají. S uchazeči, kteří zaměstnání aktivně hledají, ale zaměstnavatelé často nejsou spokojeni.

Aleš Křížek, manažer společnosti Robert Half pro Českou republiku

„V porovnání s loňským rokem je nyní navíc výběr vhodného kandidáta ve většině případů časově náročnější, u administrativních a juniorských pozic trvá výběrové řízení obvykle dva až tři týdny, v případě specialistů a seniorských pozic dva až tři měsíce.“

Těžké časy podle Křížka zažívají letos zejména absolventi bez praxe. Firmy preferují odborníky, kteří již mají požadované zkušenosti z konkrétního odvětví a mohou okamžitě danou pozici zastávat.

Od druhé poloviny roku 2010 nastal výrazný nárůst poptávky v oblasti informačních technologií a telekomunikací. Mezi nejčastěji poptávané pozice patří vývojáři, analytici, projektoví manažeři nebo vedoucí týmu, jak vysvětluje i Křížek: „V informačních technologiích krize zmizela.“

Počítač
Počítač