Ceny nemovitostí příští rok neporostou

Brno - Ceny nemovitostí příští rok neporostou, trh ale může oživit. Poptávka by měla po loňském téměř 30procentním propadu začít pozvolna akcelerovat. Na odborné konferenci Očekávaný vývoj realitního trhu a developerských projektů to dnes řekl prezident Asociace realitních kanceláří Jaroslav Novotný. Propad trhu, který letos gradoval, započal už v loňském roce. Stála za ním finanční a hospodářská krize.

„Signály jsou takové, že na trhu bude převládat všeobecná opatrnost,“ uvedl Novotný. Současnou dobu charakterizuje sbližování představ prodávajících a kupujících. „Prodávající žijí v euforii z minulých let, kupující mají dnes představu, že by měli kupovat zadarmo. Každý se ptá na slevu. Nabídka je výrazně vyšší, než je poptávka,“ uvedl Novotný.

Podle něj jsou nyní realitní firmy opatrné. Mají také potíže se splácením úvěrů. Podle místopředsedy představenstva společnosti REAL SPEKTRUM Jiřího Fajkuse banky nedostatečně úvěrují developery a realitní investory. Realitní trh se tak teprve zvedá ze dna a současné období je nesrovnatelné s obdobím růstu. Z Česka také odešly některé zahraniční fondy za ještě vyšším výnosem. „Čeští investoři trh nezachrání,“ obává se Fajkus.

Celkově podle něj trh stagnuje. Oživení české ekonomiky se nebude týkat stavebnictví, a tím pádem ani realit. „Krize, na jejímž počátku sektor byl, u nás i skončí,“ uvedl Fajkus. Spíš než na kvantitu se podle něj bude trh orientovat na kvalitu.

Trh s byty podle Jiřího Pácala z Central Europe Holding kromě chování bank ovlivňuje i demografie. Lidé mají jiné preference, už tolik netouží stát se majitelem bytu na hypotéku. „Chtějí například cestovat. Výnosy z bytových investic klesají dlouhodobě,“ podotkl Pácal. Podle něj je dalším problémem masivní privatizace obecních bytů, která trh deformuje. V ČR je oproti ostatním zemím poměrně vysoký počet bytů, které vlastní jednotlivé domácnosti. Téměř polovinu tvoří rodinné domy, 20 procent jsou byty ve vlastnictví, 14 procent družstevní byty a pouze 15 procent nájemní byty.