Slováci by se měli připravit na zdražování, řada daní půjde nahoru

Bratislava - Slováky nemine v příštím roce zdražování, a to díky vyšším hodnotám několika daní. Nová daňová pravidla zakotvená v novele zákona o dani z příjmů, kterou dnes schválil slovenský parlament, mají přispět k ozdravení veřejných financí a přinést do státní kasy desítky milionů eur. Stoupnout by měly ceny cigaret, některých pohonných hmot nebo tepla pro domácnosti. Vyšší daně zasáhnou i firemní sektor, neboť tamní společnosti budou například muset v příštích dvou letech platit 80procentní daň z prodeje nadbytečných emisních povolenek.

Třeba za krabičku cigaret si kuřáci připlatí několik centů. I když přesný rozsah zdražovaní zatím není znám, kromě spotřební daně má na cenu vliv také očekávané zvýšení sazby daně z přidané hodnoty na 20 procent. Dražší cigarety se však v prodeji objeví až později, protože slovenští obchodníci se obvykle předzásobí zbožím, na které se ještě vztahuje nižší daňová sazba.

Na zdražování se zřejmě bude podílet i zrušení daňového zvýhodnění takzvané červené nafty využívané v zemědělství. Připlatí si i domácnosti, které odebírají teplo z tepláren využívajících zemní plyn nebo uhlí. Zřejmě stoupne jízdné v autobusech využívajících zemní plyn (CNG), více by měli zaplatit také motoristé, jejichž vozy jezdí na zkapalněný zemní plyn (LPG).

Koaliční poslanci však překvapivě odmítli zdražení piva, navzdory tomu, že vláda ve svém návrhu části požadavků pivovarníků ustoupila. Ministerstvo financí totiž původní záměr dvakrát korigovalo. Proti zdražovaní piva razantně vystupovali jeho producenti, kteří rovněž spustili petici proti diskriminaci slovenského piva. Tou se bude muset zabývat také parlament, protože petici podepsalo více než 100 tisíc lidí.

Slovensko uvalilo 80procentní daň na prodej emisních povolenek

Slovenské ministerstvo financí přikročilo i k 80procentnímu zdanění nadbytečných emisních povolenek. Podle resortu mohly podniky údajně v letech 2008 až 2012 jejich prodejem celkem získat asi 666 milionů eur. Stát chce tímto krokem získat do rozpočtu 150 milionů eur (3,7 miliardy korun). Podniky s uvalením nové daně nesouhlasí a tvrdily, že je to poškodí.

Více kvót na emise oxidu uhličitého v minulosti dostalo 133 ze 144 slovenských společností, které s nimi mohou obchodovat. Podle ministerstva financí získaly od roku 2008 v průměru o necelou třetinu více povolenek, než potřebovaly; výjimkou byl rok 2009, kdy to bylo v důsledku hospodářského propadu až o téměř 60 procent více. Některé společnosti dostaly až desetinásobně více kvót, než ve skutečnosti využily.

Na počátku měsíce navrhla zdanit emisní povolenky darovací daní 32 procent i česká vláda. Její krok však byl součástí plánu zabránit výraznému zvyšování cen elektřiny v důsledku překotného šíření solárních elektráren. Týká se povolenek přidělených v letech 2011 a 2012 výrobcům elektřiny.

V příštím roce chce středopravá vláda premiérky Ivety Radičové snížit deficit veřejných financí na 4,9 procenta výkonu ekonomiky z letošních odhadovaných 7,8 procenta HDP.

Cigaretový kouř
Cigaretový kouř
Více fotek
  • Cigaretový kouř zdroj: minnesota.publicradio.org http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/843/84257.jpg
  • Továrna zdroj: www.greenpay.com http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1434/143395.jpg