Raiffeisenbank klesá zisk kvůli nesplaceným úvěrům

Praha – Čistý zisk tuzemské Raiffeisenbank klesl od ledna 2010 o 15,5 procenta. Zařazením středně velká banka s majoritním vlastníkem v Rakousku tak v současnosti hlasí zisk 1,37 miliardy korun. Příčinou poklesu jsou podle zástupců banky především ztráty z nesplácených úvěrů domácností, naopak ve firemním sektoru již jsou dle slov generálního ředitele Lubora Žalmana vidět známky oživení.

„Pokles zisku je způsoben především vyšší tvorbou opravných položek u domácností a kolísáním přecenění zajišťovacích derivátů. Obchodně se nám naopak letos daří. Vývoj nesplácených úvěrů přitom s několikaměsíčním zpožděním kopíruje vývoj nezaměstnanosti, nečekáme tedy zlepšení minimálně do poloviny příštího roku,“ vysvětlil Žalman.

Celkový objem klientských úvěrů bance ke konci září meziročně stoupl o 6,5 procenta na 150,1 miliardy korun. Vklady klientů se zvýšily o pět procent na 124,7 miliardy korun. Banka se v současnosti může vykazovat vlastním majetkem ve výši 13,5 miliardy.

Raiffeisenbank otevírá dveře novým zaměstnancům

V příštím roce se chce Raiffeisenbank podle Žalmana zaměřit na bohatší a velmi majetné zákazníky. Proto chce vybudovat speciální obchodní místa, první otevře po Novém roce. Banka si již dříve vytyčila rovněž plán vybudovat během letošního a příštího roku 50 nových poboček především v Praze a velkých městech. Kvůli expanzi proto hodlá přijímat stovky nových zaměstnanců jak pro nová obchodní místa, tak experty na informační technologie. Nyní má banka zhruba 2800 zaměstnanců.


Majoritním akcionářem Raiffeisenbank je rakouská finanční instituce Raiffeisen Bank International AG (RBI), která vznikla v říjnu 2010 spojením Raiffeisen International a části RZB. Nově vytvořený subjekt podle přepočítaných výsledků dosáhl za devět měsíců zisku před zdaněním 997 milionů eur (asi 24,9 miliardy Kč) a konsolidovaný zisk činil 783 milionů eur.