Bulharsko se dočká funkční jaderné elektrárny

Sofia – Společnými silami dostaví Bulharsko a Rusko druhou bulharskou jadernou elektrárnu Belene. Předběžnou dohodu v úterý podpisem potvrdil tamní elektrárenský podnik NEK a ruská společnost pro jadernou energii Rosatom. Společný podnik má podle memoranda vzniknout do čtyř měsíců. Belene se začala stavět v 80. letech minulého století, podobně jako český Temelín.

Po pádu komunismu bulharská vláda projekt elektrárny Belene pozastavila. Na dostavbě, která má stát přes šest miliard eur, se bude podílet dceřinná společnost Rosatomu - Atomstrojexport. Ten je současně jedním z uchazečů o dostavbu dvou nových bloků Temelína.

Před čtyřmi lety, když Bulharsko vstupovalo do Evropské unie, muselo výměnou za své členství slíbit postupné uzavření čtyř ze šesti bloků v jediné jaderné elektrárně Kozloduj, která zásobovala energií v podstatě celý Balkán. Belene má vyrovnat nedostatek energie, který vznikl po uzavření kozlodujských bloků.

„Pokud se memorandum vyplní, můžeme garantovat, že příští rok bude položen první blok a na konci roku 2016 může začít pracovat. Elektrárna by měla pomoci zajistit novou energii pro balkánské státy, kde jí je málo,“ prohlásil generální ředitel společnosti Rosatom Sergey Kiriyenko.

zástupce finské energetické firmy Fortum Corporation

„Je to velká příležitost mít jednu velkou jadernou elektrárnu v jihovýchodní Evropě. Stane se součástí integrovaného trhu s elektřinou.“

Nejdůležitější jednání však mají přijít v následujících měsících, kdy budou probíhat podrobnější rouzhovory o cenách a podílech akcionářů. Zatím to vypadá, že bulharská firma získá přes polovinu akcií, po jednom procentu by měla mít finská elektrárenská společnost Fortum a francouzská konzultační firma Altran a zbytek má připadnout do rukou Rosatomu.

Belene má mít výkon 2000 megawattů. O koupi 49 procent v rozestavěné elektrárně v minulých letech usilovala mimo jiné česká elektrárenská společnost ČEZ, která však předloni z tendru vypadla.

Bulharská energetika
Bulharská energetika