Kuba podepsala smlouvu o spolupráci s Francií

Havana/Paříž – Kuba si s posledním listopadovým dnem výrazně přilepšila ve vztazích s Evropskou unií. Francie s ní totiž uzavřela smlouvu o ekonomické spolupráci v mnoha oblastech. Podle dokumentu, který podepsal za karibský stát náměstek ministra zahraničí Dagoberto Rodriguez a na straně Francie velvyslanec Jean Mendelson, hodlají obě země spolupracovat v oblasti zemědělství, kultury a také na vědeckém či technickém poli.

„Obě strany potvrzují, že vzájemná spolupráce je určena k prospěchu obyčejných lidí, ekonomickému rozvoji a kulturní, vědecké a technické oblasti. Ty zahrnují zemědělství, zdravotnictví, životního prostředí, vědecký výzkum, výuku francouzštiny a umění,“ citují prohlášení zahraniční média. Francie je tak prvním státem unie, který po několika letech obnovil s Kubou spolupráci.

Kuba se už odhodlala k velkým ekonomickým reformám - jednou z nejzásadnějších je otevření trhu. Kubánci se proto budou moci postavit na vlastní nohy a začít podnikat. „ Je to důležitý krok mezi oběma zeměmi. Od tohoto momentu mohou začít jednání o konkrétních bodech spolupráce,“ prohlásil Rodriguez. Ze státního sektoru by však letos mělo být propuštěno čtvrt milionu Kubánců.

Na karibském ostrově pracuje 85 procent lidí ve státním sektoru. Dostávají minimální mzdu, avšak mají zdarma zdravotní péči a levné bydlení. Důvodem modernizace kubánské ekonomiky je podle jejího prezidenta Raula Castra fakt, že si už vláda nemůže tak štědré podpory dovolit. Úřady doposud vyřídily na 40 tisíc žádostí o živnostenský list. Řada lidí však pod tíhou socialistické tradice stále s podnikatelským startem váhá.

Kuba přestala s celou Evropskou unií komunikovat v roce 2003. Tehdy uvěznila 75 politických disidentů a unie na ni za to uvalila diplomatické sankce. Celá sedmadvacítka nyní na nátlak Španělska zvažuje zahájení dialogu s Havanou. Kuba tuto politiku dlouhou dobu odmítala s tím, že jde o zásah do vnitřních záležitostí státu.