USA jsou připraveny podpořit stabilizační fond EU

Brusel/New York - Podle zdroje z americké administrativy a agentury Reuters jsou Spojené státy připraveny podpořit rozšíření evropského stabilizačního fondu (EFSF). Washington by k tomu patrně využil Mezinárodní měnový fond, jemuž by poskytl více peněz. Ceny akcií po zprávě zrychlily růst, výrazně zpevnilo také euro.

„Mluví o tom hodně lidí. Myslím, že o tom hovořila také Evropská komise. Je to ale na Evropanech. My bychom za těchto okolností určitě využili Mezinárodního měnového fondu,“ uvedl dnes americký úředník. V současnosti má Evropský stabilizační fond nyní k dispozici 750 miliard eur (asi 18,7 bilionu korun).„Je zřejmé, že na trhu jsou teď velmi vážné problémy. V květnu to bylo Řecko, teď je to Irsko a Portugalsko. Pokud se to začne šířit, pak to bude obrovský problém pro celou globální ekonomiku.“

zdroj z americke administrativy

„Je zřejmé, že na trhu jsou teď velmi vážné problémy. V květnu to bylo Řecko, teď je to Irsko a Portugalsko. Pokud se to začne šířit, pak to bude obrovský problém pro celou globální ekonomiku.“

Washington údajně nechce Evropě diktovat, jak se má ke krizi v části svých členských zemí postavit. Americká vláda ale začíná mít z vývoje v Evropě obavy a nechce, aby se dluhová krize přenesla z Evropy na další země a nepříznivě ovlivnila hospodářský růst ve světě. Do Evropy byl nyní vyslán zástupce amerického ministerstva financí k rozhovorům.

V současnosti jsou Spojené státy největším akcionářem Mezinárodního měnového fondu, který se na stabilizačním fondu EU podílí částkou 250 miliard eur, tedy celou jednou třetinou. Stabilizační fond byl vytvořen na dobu tří let, po roce 2013 má být nahrazen stálým krizovým mechanismem. Úkolem EFSF je pomáhat členským zemím EU, které se dostanou do potíží a nebudou schopny si peníze na obsluhu dluhu zajistit běžně na trhu.

Euro kvůli dluhové krizi prudce klesá

Kvůli dluhové krizi na periferii eurozóny evropská měna vůči dolaru od začátku listopadu ztratila už asi deset procent hodnoty. Dolů ji poslaly problémy Irska, které požádalo o zahraniční pomoc, ačkoli ještě týden před žádostí tvrdilo, že pomoc nepotřebuje. Od EU a MMF má Irsko slíbeno 85 miliard eur (asi 2,1 bilionu korun).

I když byla pomoc Irsku schválena, finanční trhy se nezklidnily. Prudce se zvýšily náklady na pojištění dluhopisů některých dalších států eurozóny, u nichž je riziko, že by se mohly také dostat do potíží. Nejvíce se v této souvislosti hovoří o Portugalsku, objevují se ale i spekulace, že o pomoc by v budoucnu mohlo žádat i Španělsko.

Evropská unie
Evropská unie