Stát může přijít kvůli Spolaně o půl miliardy

Praha - Firma britského podnikatele Grahama Hamiltona BCD CZ, která čistila Spolanu od jedovatých dioxinů, podala arbitrážní žalobu na stát. Podle dnešní Mladé fronty Dnes se v ní domáhá půl miliardy korun za to, že jí ministerstvo financí údajně nedoplatilo již hotové práce za 300 milionů korun a chce i odškodné ve výši 180 milionů korun za dvouleté odstavení její technologie v areálu Spolany. Ministerstvo nemá o arbitráži žádné informace.

Hamilton podle deníku od arbitráže očekává mimo jiné i určení toho, zda má stále platnou smlouvu se státem, a tedy i nárok na odstranění všech ekologických škod ve Spolaně. Ministerstvo totiž před dvěma lety další práce v chemičce i přes přetrvávající zamoření půdy zastavilo.

Ve Spolaně zůstávají jedy

„Je to velice nebezpečný a zvláštní postup. Ve Spolaně jsou stále vysoce jedovaté látky, které mohou začít opět zamořovat i území, jež už bylo vyčištěné. Hrozí i jejich prosakování do spodních vod a do Labe,“ varoval Hamilton.

Ministerstvo financí Hamiltonovy argumenty odmítá a o arbitrážní žalobě zatím nemá žádné informace. Podle něj se BCD CZ může přihlásit do nového tendru, který na Spolanu bude. „Další práce na této lokalitě, které se budou zabývat sanací zejména s ohledem na kontaminaci podzemních vod, budou součástí samostatné veřejné zakázky. Té se mohou účastnit všechny kvalifikované firmy včetně BCD CZ,“ uvedl náměstek ministra financí Zdeněk Zajíček.

Smlouvy s BCD CZ podle Zajíčka skončily. Odmítá názor, že by firma měla nárok dokončit veškeré práce na odstranění znečištění Spolany. S tímto stanoviskem podle Zajíčka souhlasí i ministerstvo životního prostředí a Česká inspekce životního prostředí.

Arbitráž kvůli Spolaně není zdaleka největší z těch, které kdy byly proti státu vedeny. K největším prohraným sporům patří arbitráž se společností CME, která financovala rozjezd televize Nova. Česká republika v ní přišla o více než 10 miliard korun. Naopak v červenci 2009 Česko uspělo ve sporu s italsko-nizozemskou společností Investmart, ve kterém se hrálo o 7 miliard. Spor se týkal vyhlášení konkurzu a likvidace Union Banky, kterou vlastnil právě Investmart.