Čchanová: V hračkách najdete slzy a pot dělníků

Peking – Blíží se Vánoce a spousta dětí nalezne pod stromečkem hračky vyrobené v Číně. Čínských výrobků je na tuzemském trhu až osmdesát procent. Čínští pracovníci nyní mají plné ruce práce. Existují totiž velmi tvrdé dodací podmínky. Za svou práci ale nedostávají řádnou mzdu. Dělníci se musejí dělit o povolení k odchodu na toaletu, problémem jsou i zranění či nemoci. Pracovníci rovněž nevědí, s jakými chemickými látkami vlastně pracují.

Číňané zápolí s výrobky na Vánoce přes třináct hodin denně. Pracují někdy po celou noc až do čtyř hodin do rána. „Za tak velký počet hodin dostávají ale velmi málo peněz,“ poznamenala Debby Čchanová z hongkongské organizace SACOM, která je autorkou výzkumu mapujícího podmínky v čínských továrnách na hračky. Dělníci navíc potřebují povolení k odchodu na toaletu. „O povolení se dělí až šedesát dělníků na lince,“ konstatovala Čchanová.

V Číně se vyrábějí snad všechny západní značky. „Vlastníci firem říkají, že mají vlastní kód chování a továrny ho schvalují, nestarají se ale, jsou-li jejich podmínky dodržovány,“ podotkla Čchanová. Když se koná kontrola, dělníci dostanou instrukce, jak mají odpovídat. Lidé se při práci rovněž často zraní. Ve vážných případech dělníci přicházejí třeba i o ruku.

Náprava ovšem většinou nepřichází. Po upozornění organizace SACOM dojde k reformě v jedné továrně, ne k systémové nápravě.

Debby Čchanová, SACOM:

„Bojujeme za strukturální reformu, aby ti, kdo nakupují hračky čínských firem, donutili majitele továren, aby připravili lepší podmínky pro své pracující.“


Spotřebitelé nemají mnoho zbraní, jak majitele továren donutit ke změně. Mohou hračky vyrobené v hrůzných podmínkách nechat v obchodě. „Je těžké najít hračky vyráběné ve slušných podmínkách,“ míní Čchanová. Pracovníci SACOM se tedy obracejí na majitele značek, aby se prostřednictvím svých objednávek snažili zlepšit podmínky v továrnách. Pomoci může i Mezinárodní rada hračkářského průmyslu, která vydává podmínky, za nichž se má v továrnách pracovat.

Jsou hračky nezávadné? To nikdo neví

Sporná je i nezávadnost hraček. Dělníci sami často nevědí, co hračky obsahují. „Nemáme prostředky k tomu, abychom zjistili, co všechno hračky obsahují, proto nechceme, aby v továrnách pracovaly děti,“ podotkla Čchanová. Děti si přitom následně s koupenými hračkami hrají.

Debby Čchanová se právě nachází na návštěvě České republiky. Další diskuse proběhne v pátek 3. 12. 2010 od 18 hodin v Brně v Café Mezzanine v Údolní ulici.