Unijní ekonomika posiluje, od července do září o 2,2 procenta

Brusel – Ekonomika Evropské unie rostla v letošním třetím čtvrtletí o něco rychleji, než kolik uváděly původní oficiální odhady evropského statistického úřadu Eurostat. Ten dnes zveřejnil novou zpřesněnou prognózu, podle níž si evropská ekonomika meziročně polepšila o 2,2 namísto původně odhadovaných 2,1 procenta. Stejně tak byl o desetinu procentního bodu rychlejší i mezičtvrtletní růst, o 0,5 procenta namísto 0,4 procenta.

Odhady v případě hospodářství eurozóny Eurostat nezměnil. Ekonomika zemí platících jednotnou měnou tak ve srovnání s předchozím čtvrtletím ve 3. čtvrtletí vzrostla o 0,4 procenta a ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o 1,9 procenta.

Spotřeba domácností v celé evropské sedmadvacítce i v eurozóně vzrostla o 0,3 procenta. Vývoz v eurozóně se zvýšil o 1,9 procenta a v celé unii o 1,8 procenta. Dovoz vzrostl o 1,7 procenta v zemích platících eurem a o 1,6 procenta v EU.

Česká ekonomika rostla ve třetím čtvrtletí výrazně rychleji než ta unijní. Podle prvního odhadu Českého statistického úřadu si meziročně polepšila o rovná tři procenta. Ve srovnání s výkonem v období duben-červen je to o 1,1 procenta lepší výsledek.

HDP v EU a v eurozóně
Zdroj: Eurostat
Autor: ČT24