Debata o odmítnutí eura by poškodila ČR i EU, míní Sobotka

Praha - Otvírání debaty o vypuštění cíle přijmout někdy v budoucnu společnou evropskou měnu by podle úřadujícího předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky poškodilo Evropskou unii i Českou republiku. Na dnešní tiskové konferenci v Lidovém domě tak Sobotka reagoval na slova prezidenta Václava Klause, který požádal premiéra Petra Nečase, aby tuto výjimku v Bruselu vyjednal.

Sobotka uvedl, že přijetí jednotné evropské měny je závazek, který Česká republika podepsala při vstupu do Evropské unie. Přístupová smlouva, která tento závazek obsahuje, byla jako jediná schválená referendem, v němž se pro ni vyjádřila většina občanů, dodal. Také ale podle Sobotky platí, že o termínu přijetí rozhodne suverénně Česká republika. „Není stanoven termín, ale pouze závazek, že bude ČR usilovat o přijetí jednotné evropské měny,“ zdůraznil s tím, že tento problém nebude nejméně v příštích šesti letech aktuální.

Bohuslav Sobotka, úřadující předseda ČSSD:

„Já se domnívám, že by bylo velmi nešťastné, kdyby Česká republika nyní začala rozvíjet debatu o tom, že chceme změnit přístupovou smlouvu.“

Byla by to podle něj velmi negativní zpráva pro eurozónu, podkopávala by její stabilitu a požadavek by se stal terčem oprávněné kritiky ostatních států EU. Někdo by se také mohl podle Sobotky zeptat, zda ČR nechce přijmout euro proto, že se nehodlá zavázat ke snižování rozpočtových deficitů a k rozpočtové disciplíně, která je přirozeně spjata s členstvím v eurozóně. Otvírání debaty o vypuštění cíle přijmout euro by podle Sobotky Českou republiku poškodilo v očích investorů a Evropskou unii nejen v jejich očích, uzavřel šéf opoziční ČSSD.