Evropská centrální banka chce nadále kupovat státní dluhopisy

Frankfurt nad Mohanem - Evropská centrální banka bude pokračovat v nákupu státních dluhopisů, jak na zasedání banky potvrdil její prezident Jean-Claude Trichet. Vyvrátil tak spekulace, že ECB svůj kontroverzní program ještě více posílí. Finanční trhy na tuto zprávu zareagovaly poklesem, problémové státy eurozóny se však nemusí obávat. Evropská centrální banka bude jejich bankám i nadále půjčovat. Tím však podpora evropské kasy prozatím končí. Další protikrizový nástroj již nechystá.

Od května Evropská centrální banka nakoupila dluhopisy za 67 miliard eur. Přesto se na trzích šíří panika, že se po Řecku a Irsku dostanou do finančních problémů také Španělsko a Portugalsko. Stále častěji analytici přicházejí s tvrzením, že prohlubování problémů v jednotlivých státech by mohlo ohrozit existenci eurozóny. Někteří ekonomové očekávají, že ECB nakonec přikročí k většímu skupování dluhopisů. „Čekáme, že do začátku příštího roku Evropská centrální banka koupí dluhopisy za 100 miliard eur, včetně španělských,“ uvedl ekonom RBS Jacques Cailloux.

Podle Tricheta bude eurozóna i nadále oživovat. Prezident banky zároveň členské země vyzval, aby šetřily a neváhaly s přijetím finančních reforem. „Míra nejistoty je vyhrocená, obnovení důvěry v rozpočtovou disciplínu je nezbytné,“ vyzval Trichet. Evropa přesto zůstává víc optimistická než Spojené státy. Ty nevěří, že problémové země eurozóny dokážou své ekonomiky uzdravit. Podle agentury Reuters je administrativa Baracka Obamy připravena podpořit rozšíření evropského stabilizačního fondu, ve kterém je nyní 750 miliard eur. Americké ministerstvo financí ale tuto zprávu vyvrátilo.

Evropská centrální banka tak vychází plně vstříc poptávce bank po levných úvěrech, a to těch, které se potýkají s potížemi na mezibankovním trhu už od podzimu 2008, kdy eskalovala finanční krize a mezibankovní trh byl kvůli nedůvěře mezi bankami zablokovaný. Ještě před měsícem se čekalo, že banka začne úvěry s pevným úrokem postupně rušit a zavádět opět aukce s pohyblivými úroky.