Topolánek má k ředitelskému stolu v agentuře pro energii dál

Brusel – Vyhlídky expremiéra Mirka Topolánka na zisk postu generálního ředitele v Mezinárodní agentuře pro energii (IEA) jsou po dnešním jednání ministrů pro energetiku EU v Bruselu nepříliš růžové. Pokles Topolánkových preferencí naznačil český ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek. Klíčové je, že pokud by EU měla jednoho kandidáta, pak by mohla získat podporu Spojených států. Díky tomu by pak zřejmě svého kandidáta prosadila. Přihlášky jednotlivých adeptů by měly být podle Kocourka předloženy do půlky prosince. Pak budou následovat v IEA slyšení a následně rozhodnutí.

„Belgické předsednictví v podstatě rezignovalo na pokus o jednotného kandidáta do této agentury a asi nastane situace, že těch kandidátů za Evropskou unii může být více, a to bude mít také patrně případně vliv na výsledek,“ uvedl Kocourek a dodal: „Určitě šance kandidátů, kteří kandidují individuálně, nikoli s podporou celé Evropské unie, jsou menší.“

Konečné rozhodnutí o šéfovi agentury se však nečekalo ani dnes ráno. „Otázka stojí, zda se Evropská unie bude schopna shodnout na společné pozici. Mirek Topolánek není jediným kandidátem,“ uvedl bývalý eurokomisař Pavel Telička.

O post šéfa Mezinárodní agentury pro energii se uchází nizozemská ministryně hospodářství Maria van der Hoevenová a zájem pokračovat potvrdil také současný výkonný ředitel Nobuo Tanaka. „Kdo má největší šance v tuto chvíli, nelze odhadnout,“ tvrdí Telička. Tanaka přitom minule zvítězil právě i kvůli tomu, že se EU nebyla schopna shodnout na jednom kandidátovi.

„Pokud se Evropská unie nebude schopna shodnout na jednom kandidátovi, nebude mít společnou pozici, tak šance současného ředitele výrazně rostou,“ uvedl dále Telička. Belgický ministr energetiky Paul Magnette, jehož země tento půlrok EU předsedá, řekl, že pokud bude mít unie dva kandidáty, pak ani jeden zvolen nebude. Odmítl ale to, že by předsednictví na hledání jednoho společného člověka z EU rezignovalo.

Po dnešku jsou šance expremiéra malé

Paul Magnette zdůraznil, že EU nemá povinnost dohodnout se na jednom kandidátovi. Výběr se řídí pravidly IEA, což je agentura při OECD. Belgičané prý partnerům doporučili, aby se shodli na jednom kandidátovi, přičemž nabízí koordinaci při jednáních. Síly jsou podle něj nyní rozděleny tak, že jedna čtvrtina zemí stojí za jedním kandidátem, tři čtvrtiny za druhým. Jaká je na straně Topolánka ale odmítl říct. Zdá se nicméně, že po dnešku šance expremiéra jsou patrně jen malé. Podporu mu nicméně vyjádřilo třeba Slovensko.

V Bruselu lobbuje za Mirka Topolánka i česká vláda. V diplomatické hře ale hraje roli to, že se ČR snaží zároveň získat projekt Galileo. Jedná se o umístění sídla agentury, která bude mít na starosti nový navigační systém za 3,5 miliardy eur, tedy asi 90 miliard korun. O sídlo dlouhodobě usilují Česko a Nizozemsko.

náměstek ministra hospodářství Martin Chren:

„Zdá se nám jako důležité, aby potenciální nový ředitel mezinárodní energetické agentury pocházel z regionu střední Evropy. Zákulisní a kuloární vyjednání jsou často velmi náročná, velmi často se dají přirovnat až k jakémusi obchodování… Nic zatím není ještě rozhodnuté.“

Mezinárodní agentura pro energii byla založena v 70. letech, aby bránila západní země dovážející ropu před kartelovou silou OPEC. Agentura působí jako poradce v otázkách energetiky pro 28 průmyslových zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), včetně Česka.