Lovci artefaktů v prosinci zacílí na Johnnyho Cashe a Kennedyho vraha

Los Angeles - V Los Angeles proběhnou v prosinci dvě významné aukce, které jsou lákadlem pro lovce artefaktů slavných osobností. Příští pondělí 5. prosince bude patřit fanouškům legendárního hudebníka Johnnyho Cashe, který patří podle mnoha hudebních kritiků k nejvýznamnějším americkým zpěvákům dvacátého století. Rakev Lee Harveye Oswalda, údajného vraha prezidenta Kennedyho, pak bude na prodej 16.prosince.

Ameriku čeká jedna z nejkontroverznějších aukcí v historii. V ní se bude dražit rakev údajného vraha prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. „O Kennedyho a vše, co je spojené s jeho vraždou, je obrovský zájem. A to nejen ve Spojených státech, ale i v zahraničí,“ říká majitel aukční síně Nate D. Sanders.

Cena dřevěné truhly, která 20 let pohřbívala ostatky Oswalda a je značně poničená, začne na tisíci dolarech. Ani on sám přitom dlouho nežil, neboť byl při procesu zastřelen. „Lee Harvey Oswald byl exhumován v roce 1981 kvůli konspiračním teoriím, které tvrdily, že v rakvi leží někdo jiný. Pitva ukázala, že to je opravdu on,“ dodal Sanders. Na prodej bude i jeho úmrtní list, velikonoční pozdrav, který poslal svému bratrovi, a část sedadla z auta, v němž byl zastřelen Kennedy.

Prosincové lákadlo - černé svršky Johnnyho Cashe

Na mrtvou legendu se zaměří i další aukce, když na začátku prosince budou k mání předměty, které provázely celým hudebním životem Johnnyho Cashe. Pro umělce bylo typické černé oblečení a pozdrav „Hello, I´m Johnny Cash“ při zahajování koncertů. Za svou více jak čtyřicetiletou kariéru natočil řadu alb nejen z oblasti country, ale i rocku a folku. Objevil se i v několika filmových rolích.

Darren Julien, předseda aukce:

„Myslím, že Johnny Cash je opravdu jednou z prvních rockových hvězd. Má obrovskou základnu fanoušků, protože představoval pracujícího člověka - a nebyl tak nedostupný jako jiní umělci. Všichni se s ním spojovali.“

Fanoušci si můžou koupit třeba modrou džínovou kombinézu nebo kytaru, se kterou hrál ve své televizní show. Největším lákadlem je ale jeho tmavý oblek, jehož cena se odhaduje až na pět tisíc dolarů. „Je to opravdu vzácný kus. Znázorňuje historický moment jeho kariéry. Každý si ho pamatuje a tahle fotografie je pravděpodobně jeho nejslavnější - fakt neuvěřitelný kousek. S ohledem na současnou chuť lidí nakupovat si myslím, že se to prodá velmi dobře,“ říká předseda aukce Darren Julien.

Rakev Lee Harveye Oswalda
Rakev Lee Harveye Oswalda
Více fotek
  • Rakev Lee Harveye Oswalda autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2149/214851.jpg
  • Aukce předmětů Johnnyho Cashe autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2149/214865.jpg
  • Johnny Cash autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2149/214863.jpg
  • Aukce předmětů Johnnyho Cashe autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2149/214866.jpg