Nečasova vláda nebude stanovovat termín přijetí eura

Praha - Vláda premiéra Petra Nečase (ODS) nebude stanovovat termín přijetí eura. V příštích letech totiž bude pro Česko výhodnější nechat si korunu než přistoupit k jednotné evropské měně, řekl dnes Nečas v Otázkách Václava Moravce. „Přistupovat v současné chvíli k euru by byla ekonomická i politická hloupost,“ uvedl premiér.

„Moje vláda termín přistoupení k euru nikdy nestanoví, ani v roce 2014,“ prohlásil v pořadu Nečas. Eurozóna se podle něj od doby, kdy Česko hlasovalo v referendu o vstoupení do Evropské unie, zásadně změnila. Nečas se domnívá, že termín by se měl stanovit, až bude jasné, že náklady na udržení koruny budou vyšší, než přistoupení ke společné evropské měně.

Nečas zároveň ale řekl, že v zájmu Česka rozhodně rozpad eurozóny není. Právě na vývoji v zemích platících eurech je podle Nečase závislá i česká ekonomika - právě do zemí, kde se platí eurem, Česko nejvíce exportuje.


Zatím poslední zemí, která vstoupí do eurozóny, se v lednu stane Estonsko. Tallin od záměru přijmout euro neodradily ani problémy některých zadlužených zemí této skupiny. O pomoc už muselo požádat Řecko s Irskem, spekuluje se také o sanaci Portugalska či sousedního mnohem většího Španělska.


Prezident Václav Klaus požádal už dříve premiéra Nečase, aby Česku v Bruselu vyjednal výjimku, co se zavedení společné evropské měny týká. To kritizoval úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, podle kterého by otevření debaty na toto téma poškodilo Evropskou unii i Českou republiku a podkopávalo stabilitu eurozóny. Podle Sobotky je přijetí eura závazek, který Česko podepsalo při vstupu do unie, nicméně žádný termín stanoven není.