Energo-Pro koupila v Tbilisi plynovou elektrárnu

Svitavy - Svitavská společnost Energo-Pro, která dosud investovala do vodních elektráren, vstoupila do nového segmentu energetiky. V gruzínské metropoli Tbilisi koupila plynovou elektrárnu za 45 milionů dolarů (zhruba 855 milionů korun), uvedly dnešní Hospodářské noviny (HN). Nejnovější elektrárna Energo-Pro má kapacitu 110 megawattů, je téměř nová - dokončena byla v roce 2006. Firma ji získala od soukromých podílníků, mezi nimiž jsou Gruzínci i zahraniční investoři.

Jiří Krušina, spolumajitel firmy:

„Plynovou elektrárnu jsme chtěli jako doplněk k našim hydroelektrárnám. Potřebovali jsme zdroj, který může rychle startovat a vyrovnávat výkyvy v produkci vodních elektráren.“

Společnost Energo-Pro vlastní v Gruzii 15 hydroelektráren a dvě velké distribuční elektrárenské společnosti. Když kupovala před třemi lety od gruzínské vlády prvních šest elektráren a obě distribuce, zaplatila za ně šest miliard korun a stala se tak na čas vůbec největším zahraničním investorem v Gruzii. Od té doby nasypala další velké peníze do Turecka - letos na jaře tu pořídila pět hydroelektráren v přepočtu za osm miliard korun.

Kaskádu osmi vodních elektráren vlastní Energo-Pro v Bulharsku, dalších jedenáct jí patří v Česku. I s poslední gruzínskou akvizicí provozuje elektrárenskou kapacitu celkem přes 800 megawattů, což odpovídá více než třem čtvrtinám jednoho temelínského jaderného bloku.

Další chystanou investicí svitavských energetiků je stavba vysokonapěťové linky mezi Gruzií a Tureckem. Počet zaměstnanců skupiny Energo-Pro ve čtyřech státech se blíží šesti tisícům. Na některých předchozích zahraničních investicích svitavské firmy se podílela státní Česká exportní banka. „Koupi naší poslední plynové elektrárny v Tbilisi financují ze sta procent gruzínské banky,“ upřesnil Krušina.

Majoritním vlastníkem Energo-Pro je podnikatel Jaromír Tesař, právník Krušina drží čtvrtinový podíl. Firma začínala v půli 90. let privatizací malých vodních elektráren v Česku.