EU má Aténám ustoupit při splácení dluhu

Brusel - Řecko bude zřejmě splácet záchranný úvěr až do roku 2021. Původně ho měla země splatit o šest let dříve. Výměnou za to však zaplatí vyšší úrok. Na dnešním zasedání by to měli potvrdit ministři financí eurozóny. Změnu pak musí schválit i parlamenty členských zemí. Řecko má dostat od Mezinárodního měnového fondu a Evropské unie celkem 110 miliard eur. Fixní úroková sazba úvěru stoupne z 5,5 na 5,8 procenta.

Řecko bude moci splácet dluhy až do roku 2021

Předběžnou dohodu o prodloužení doby splácení řeckého úvěru uzavřeli ministři financí už před týdnem. Dnes by se však v Bruselu měli dohodnout na detailech a formálně ji schválit. Atény by tak mohly splácet 110miliardový úvěr až do roku 2021. Eurozóna chce tímto způsobem především uklidnit trhy a usnadnit Aténám přístup k penězům. Investoři totiž zatím kupují pouze řecké dluhopisy se splatností v řádech týdnů.

Video Řecko bude nejspíš splácet dluhy déle
video

Řecko bude nejspíš splácet dluhy déle

Analytik České spořitelny Jan Jedlička:

„Kdyby Řecko začalo vydávat pětileté, desetileté dluhopisy, byla by samozřejmě opatrnost investorů podstatně větší a domnívám se, že taková emise by se mezi investory neupsala.“

I když se prodloužení možnosti splácení půjčky Řecku prodraží, řecký ministr financí Jorgos Papakonstantinu je spokojený. „Rozhodnutí je velmi důležité. Otevírá cestu k návrtu na trhy dříve, než jsme čekali,“ dodává správce řecké státní pokladny.   

Řecko bylo první zemí platící eurem, která byla nucená požádat o finanční pomoc, jinak státu hrozil bankrot. Po bok Atén se však přidalo už i Irsko. Tomu poputuje 85miliardová pomoc, a podle mnoha ekonomických expertů je jen otázkou času, kdy o peníze požádá Portugalsko.