Sněhová nadílka je zase tady, frézy jdou na dračku

Praha - Sněhová nadílka dělá většině Čechů vrásky na čele. Silničáři a železničáři se v minulém týdnu museli opravdu činit. Někteří lidé mají ale i radost. Například obchodníkům se zákazníci jen hrnou. Prudce se zvedá prodej všech strojů na odklízení sněhu. Prodává se vše od lopat až po frézy. Kromě toho zimní radovánky zvedají i poptávku po sáňkách a bobech.

Poptávka vyletěla extrémně vzhůru

V posledních dnech obchodníci u pokladen markují především lopaty, sněhové frézy a posypovou sůl. „Poptávka po všem, co pomáhá zákazníkům s odklízením sněhu, je velmi vysoká. Řekl bych až extrémní. Mnohdy se zboží v prodejně vyprodá během několika hodin,“ tvrdí mluvčí Aholdu.

Slova obchodníků jsou podpořena i čísly. Například Mountfield jen během minulého týdne prodal bezmála 3500 sněhových fréz. To je polovina obratu tohoto zboží za celou loňskou zimu. Vyšším prodejům však také pomáhají akční slevy a celkově klesající ceny této techniky.

David Jiroušek z Mountfieldu:

„Lidé mají stále ještě v živé paměti loňskou zimu, a proto s investicemi do sněhových fréz počítali.“

Ani prodejci autodoplňků si nemohou stěžovat. Nejčastěji investice majitelů aut směřují do zimních pneumatik, dále lidé pořizují nemrznoucí směs do chladiče a ostřikovačů, mění baterii a kupují startovací kabely a sněhové řetězy. Hodně se utrácí také za zimní autokosmetiku, jako je rozmrazovač skla, rozmrazovač zámků, lůj na ošetření pryže či utěrka proti zamlžení oken. Nezbytným doplňkem je také škrabka na led a smetáček na sníh. Český motorista za vše průměrně utratí tisíc korun. Je to čtyřikrát méně, něž zaplatí jeho kolega v sousedním Rakousku.

Sněhová kalamita
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24