Fed možná do ekonomiky USA nalije ještě více, než si naplánoval

Washington – Pokud nebude americká ekonomika na pobídky centrální banky (Fed) reagovat zesíleným růstem a nezaměstnanost zůstane na vysoké úrovni, bankéři možná zvýší nákupy dluhopisů nad plánovaných 600 miliard dolarů (11,25 bilionu korun). Uvedl to šéf Fedu Ben Bernanke. Nezapomněl, že plán „kvantitativního uvolňování“ měnové politiky pomocí nákupů vládních dluhopisů rozhodně není pouhým tištěním peněz. „Je zde jeden mýtus, podle něhož tiskneme peníze. To my neděláme, objem peněz v oběhu se nemění a nijak podstatným způsobem se nemění ani peněžní zásoba,“ uvedl šéf banky.

Půjde Fed přes 600 miliard dolarů?

Šéf Fedu Ben Bernanke na otázku, zda půjde Fed nad plánovanou sumu:

„Je to určitě možné. Závisí to na účinnosti našeho programu, na inflaci a na situaci ekonomiky.“

Slábnoucí ekonomické oživení se Fed rozhodl podpořit před měsícem. Nalije tak do ekonomiky 600 miliard dolarů. Fed však tehdy také upozornil, že bude tento plán pravidelně přehodnocovat na základě aktuální situace. Bernanke dnes uvedl, že celkový vynaložený objem může být v případě příznivějšího vývoje ekonomiky i nižší. To se zatím nezdá být pravděpodobné. „Míra nezaměstnanosti neklesá. Je to pořád skoro stejné jako v loňském roce. Pokud to takhle půjde dál, může trvat i několik let, než se nezaměstnanost dostane zpět na normální úroveň,“ prohlásil šéf Fedu.

Bernanke se program kvantitativního uvolňování „QE2“ neustále snaží bránit před mnohými kritiky doma i v zahraničí. Bagatelizoval například i obavy z inflace, kterou podle jeho kritiků může zásah Fedu vyvolat. „Ten strach z inflace je, myslím, hodně přehnaný,“ řekl. Za klíč k odvrácení inflace označil schopnost Fedu určit správnou chvíli k eliminaci expanzivní měnové politiky. O tom mají ale odpůrci pochybnosti.

V bankovním systému je kvůli úvěrům Fedu 2,3 bilionu dolarů navíc a banky nyní mají v úročených rezervách u Fedu uložen asi bilion dolarů. Někteří pozorovatelé se ptají, proč Fed namísto nakupování dluhopisů nesníží na nulu úrokové sazby, jimiž od roku 2008 úročí bankám jejich rezervy jako málokterá centrální banka na světě.

Kritikům vadí politizace Fedu

Kritici upozorňují na to, že Fed se v poslední době svou snahou o podporu ekonomického růstu v situaci, kdy vládě došly možnosti fiskální stimulace, stále více politizuje. Zanedbává tak úkol udržovat cenovou stabilitu, tedy základní úkol každé centrální banky. Mezi kritiky této politiky je i několik činitelů Fedu.

Americké dolary
Americké dolary