Sarkozy byl v Indii úspěšný, zajistil kontrakty za 20 miliard dolarů

Dillí - Francouzský prezident Nicolas Sarkozy pokračuje v návštěvě Indie, při níž zajistil smlouvy v hodnotě 20 miliard dolarů (377,7 miliardy korun). Kontrakty se týkají oblasti jaderné energie či vojenského a civilního letectví. Francouzská hlava státu se rovněž setkala s premiérem Manmohanem Singhem a jednat bude i s prezidentkou Pratibhou Pátilovou. Cílem cesty je přesto zejména podpora ekonomických vztahů, také proto Sarkozyho doprovázejí francouzští manažeři. Dillí a Paříž spolu už před dvěma roky uzavřely dohodu o strategickém partnerství.

Indická vláda se v poslední době snaží posílit zvláště v oblasti výroby energie a zbrojní techniky, ve kterých zaostává za Čínou. Také z toho důvodu Francie a Indie podepsaly rámcovou dohodu, podle níž francouzská firma Areva postaví v Indii dva jaderné reaktory v hodnotě zhruba sedm miliard eur (175,2 miliardy korun). Práce na reaktorech mají začít v průběhu příštího roku.

Francie chce utrhnout svůj podíl na indickém jádru

V rámci očekávaného růstu poptávky po energii hodlá Indie postavit celkem 20 jaderných reaktorů. O podíl na indickém energetickém trhu, jehož odhadovaná hodnota je 150 miliard dolarů, soutěží francouzská země s Američany a Rusy.

Například evropský výrobce letadel Airbus podepsal v Indii smlouvu o dodávkách letadel A330 indickým aerolinkám Jet Airways a Air India v hodnotě 2,8 miliardy eur. Francouzský výrobce pneumatik Michelin pak investuje 600 milionů eur do závodu v jihoindickém státě Tamilnádu.

Sarkozy přijel také kvůli vojenské technice

Obě země jsou podle prohlášení francouzské vlády blízko podpisu dohody za dvě miliardy eur o společném vývoji vojenských raket a obnově asijského obřího stíhacího letounu Mirage v hodnotě 1,5 miliardy eur. Projektů se mají účastnit firmy Thales a MBDA. Indie chce v příštích pěti letech za dohody ve zbrojním průmyslu utratit 50 miliard dolarů a hledá nové partnery, kteří by nahradili Rusko, jejího hlavního spojence v době studené války.

Indické hospodářství v poslední době roste prudkým tempem. Podle odhadů má v letošním roce indický HDP stoupnout o devět procent a v dalších letech má tempo růstu dále zrychlit. V ekonomickém růstu se jí vyrovná pouze Čína. Zahraniční investoři však při svém vstupu do země musí řešit řadu regulačních a politických problémů. Vláda v současnosti řeší sérii korupčních skandálů, které poškozují obraz Indie jako vhodného investičního cíle.

Nicolas Sarkozy na návštěvě Indie
Nicolas Sarkozy na návštěvě Indie