Eurozóna neschválila E-bondy ani navýšení záchranného fondu

Brusel – Jednání ministrů financí eurozóny v pondělí nevedlo ke schválení navýšení peněz v záchranném fondu ani k zavedení společného dluhopisu. Přitom ještě během dne se pro tuto myšlenku vyslovili šéf ministrů financí eurozóny Jean-Claude Juncker a italský ministr financí Giulio Tremonti. Jean-Claude Juncker však pochválil Portugalsko a Španělsko, o nichž se spekuluje, že budou potřebovat evropskou finanční pomoc, za snahu o nápravu veřejných financí.

Ještě před začátkem jednání někteří politici spekulovali, že by eurozóna mohla schválit navýšení peněz v záchranném fondu (EFSF), které jí doporučuje Mezinárodní měnový fond (MMF). MMF totiž spolu s některými ekonomy sdílí obavy, že eurozóna by neměla dostatek peněz, pokud by podobný osud jako Řecko či Irsko potkal i Španělsko. Pozornosti ministrů však neušla i tíživá ekonomická situace Portugalska.

Zato návrhem Junckera a italského ministra financí Gulia Tremontiho na vznik společných dluhopisů pro eurozónu se šéfové financí nezabývali. Juncker a Tremonti jsou přesvědčeni, že společné dluhopisy by byly schopny stabilizovat trhy vládních dluhopisů v kritickém roce 2013. To vyprší stabilizační fond pro eurozónu v celkové sumě 750 miliard eur (18,75 bilionu Kč) a skončí i masivní pomoc Řecku.

Dluhopisy, které by vydávala Evropská dluhopisová agentura, by mohly být emitovány v hodnotě až čtyřiceti procent ročního výkonu ekonomiky EU, což je téměř pět bilionů eur. Evropskou dluhopisovou agenturu by přitom podle obou navrhovatelů bylo možné založit už například na dnešní pokračující schůzi ministrů financí eurozóny.