Průmysl posiloval i v říjnu, i když pomaleji

Praha – Průmysl v Česku dál posiluje. V říjnu ale podle čerstvých údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) o něco polevil. Meziročně se tuzemská průmyslová výroba zvýšila o 6,9 procenta, což je výrazně horší výsledek než zářijových 12,4 procenta. I tak ale průmyslové podniky za měsíc zvedly produkci o tři desetiny procenta. Víc bylo i zakázek, konkrétně o 12,6 procenta ve srovnání s říjnem 2009.

„Výsledek průmyslu je slabší než v předchozích měsících, avšak svůj vliv měl nižší počet pracovních dní. Celkový růst o necelých o sedm procent je ovšem pořád velmi dobrý výsledek. Oživení pokračuje, ČR se veze na vlně zahraniční - především německé - poptávky,“ komentoval čerstvá čísla analytik ČSOB Petr Dufek.

Největší podíl na říjnovém růstu průmyslové produkce měly automobilky a výrobci elektroniky a počítačů. Naopak největší pokles zaznamenali statistici v potravinářství a dřevozpracujícím průmyslu.

Za celý letošní rok očekává by si český průmysl mohl podle analytika Raiffeisenbank Michala Brožky polepšit o 7,5 procenta. „V příštím roce bude již základnu z letošního roku těžší překonat a společně se zpomalením západní Evropy očekáváme zpomalení růstu průmyslové výroby na tři procenta,“ uvedl Brožka.

Říjnová data z české ekonomiky:

  • Průmyslová výroba: + 6,9 procenta meziročně (+12,4)
  • Stavebnictví: -1,4 procenta meziročně (-5,1)
  • Maloobchodní tržby: -0,7 procenta meziročně (+3,2)
  • Zahraniční obchod: +15,3 mld. Kč

(v závorce zářijová hodnota)

K lepšímu se začíná obracet také situace ve stavebnictví. V říjnu tuzemská stavební výroba sice stále klesala meziročně o 1,4 procenta, je to lepší výsledek ve světle zářijového propadu o 5,1 procenta. Ve srovnání s předchozím měsícem tak bylo stavebnictví v říjnu o 1,2 procenta výkonnější. Pokračuje ale útlum v bytové výstavbě. V říjnu se tak začalo stavět jen 2023 bytů, což je o 25,4 procenta méně než loni.