I příští rok chce více firem propouštět, překvapil zpracovatelský průmysl

Praha – I začátkem příštího roku se zřejmě budou prodlužovat fronty na úřadech práce. Tuzemské podniky totiž plánují v prvním čtvrtletí víc zaměstnanců propouštět, než kolik budou nabírat nových. Vyplývá to z výsledků průzkumu Manpower Index trhu práce, který se v listopadu uskutečnil mezi 750 českými firmami. Nejoptimističtěji se podle něj vyvíjí situace pro zaměstnance ve zpracovatelském průmyslu.

Zatímco čtyři procenta zaměstnavatelů chtějí po Novém roce zvyšovat počet zaměstnanců, devět procent jich předpovídá snížení pracovních sil. Zbylých 82 procent žádné zásadní změny neplánuje. Čistý index trhu práce tak činí minus pět procent. Je tedy o pět procent více firem, které budou propouštět, než firem, které budou zvyšovat počet zaměstnanců.

V právě probíhajícím čtvrtletí je index minus dvě procenta, vychází tak lépe než výhled na první kvartál příštího roku. Podle ředitelky společnosti Manpower Jaroslavy Rezlerové totiž některé sektory na začátku roku nenabírají nové zaměstnance. Jde zejména o zemědělství, stavebnictví, stravování, ubytování, což se samozřejmě na výsledku odrazilo.

Video Rozhovor s ředitelkou společnosti Manpower Jaroslavou Rezlerovou
video

Rozhovor s ředitelkou společnosti Manpower Jaroslavou Rezlerovou

Jaroslava Rezlerová, ředitelka Manpower

„My máme překvapivě, a to je velmi dobrá zpráva, pozitivní výsledek ve zpracovatelském průmyslu, což je obor, který u nás zaměstnává největší počty lidí. Proto říkáme, že výsledek průzkumu je jen mírně pesimistický, protože de facto nedojde na pracovním trhu k žádnému propadu.“

Nejhůř se podle průzkumu jeví situace pro pracovníky v zemědělství, myslivosti, lesnictví a rybolovu, kde se čistý index trhu práce propadl na minus dvacet procent. Špatné vyhlídky na práci hlásí také odvětví ubytování a stravování a stavebnictví, které dosahuje nejnižší hodnoty od začátku průzkumu ve druhém čtvrtletí 2008. Z regionálního hlediska se očekává větší propouštění na Moravě, naopak v Praze by k žádným změnám dojít nemělo.

Registrovaná míra nezaměstnanosti
Zdroj: ČSÚ
Autor: ČT24