Rusko má evropské požehnání ke vstupu do WTO

Brusel – Evropská unie bude podporovat vstup Ruska do Světové obchodní organizace (WTO). Příslušnou dohodu podepsaly obě strany na okraj dnešního společného summitu v Bruselu. Už v září se Rusko dohodlo na sporných otázkách se Spojenými státy, a poslední velkou překážkou tak pro něj byla právě EU. Do WTO by mohla Moskva vstoupit už v příštím roce.

Brusel dosud vstup Ruska do organizace blokoval. Ke změně postoje ho přiměla až ruská ochota zrušit vývozní cla na suroviny, která zdražují vstupy evropským průmyslovým výrobcům.

Rusko je v současnosti prakticky jedinou velkou ekonomikou světa, která stále ještě není členem organizace čítající 153 členských států. Vstup by pro zemi, jejíž hrubý domácí produkt ročně dosahuje zhruba 1,2 bilionu dolarů, měl být ekonomicky výhodný. Ve střednědobém výhledu by se měl HDP díky vstupu do WTO zvětšit zhruba o tři procenta a v dlouhodobém výhledu dokonce o 11 procent.

Podle pravidel WTO musí kandidátská země uzavřít bilaterální dohody se všemi členskými zeměmi WTO, které o to požádají, a také musí uzavřít mnohostrannou dohodu s pracovní skupinou, která zastupuje všechny členy organizace. Podle ruské ministryně hospodářského rozvoje Elviry Nabiullinové, která dnes v Bruselu podepsala dohodu s eurokomisařem pro obchod Karlem De Guchtem, má Rusko jednat s pracovní skupinou na počátku prosince a další schůzka je naplánována na začátek roku 2011.

Vstup Ruska do WTO by teď teoreticky ještě mohla ohrozit Gruzie. Její vztahy s Moskvou jsou na bodu mrazu po válce z roku 2008 a následné ruské okupaci dvou gruzínskýcn regionů Jižní Osetie a Abcházie.