Praha ve středu zablokovaná nebude

Praha - Zemědělské odbory zrušily plánovanou středeční blokádu Prahy. Dohodly se se zaměstnavateli na růstu platových tarifů v příštím roce v průměru o 2,7 procenta. Odboráři původně hrozili, že na některé z dálnic zablokují vjezd do Prahy, aby prosadili růst mezd v oboru. Chtěli také, aby jim stát dorovnal přímé platby. Letos poprvé totiž rozdíl v dotacích mezi starými a novými zeměmi EU stát snížit nehodlá. Ve státní kase na to prý chybí peníze.

„Podepsali jsme vyšší kolektivní smlouvu v resortu zemědělství s podnikatelskými svazy,“ uvedl šéf agrárních odborů Bohumír Dufek. „Kolektivní smlouva v průměru navyšuje tarify zemědělců o 2,7 procenta, v našich dělnických profesích o tři procenta,“ dodal. Tím podle Dufka odpadl hlavní ze dvou důvodů plánované blokády. Výsledek dohody je kompromisem. Původně odboráři požadovali, aby pracovníkům v zemědělství napřesrok vzrostly platy o čtyři procenta.

„My jsme si byli vědomi, že jsme letos neprovedli žádné zvýšení tarifních odměn,“ řekl k dnešní dohodě předseda Zemědělského svazu Miroslav Jirovský. Dodal, že si podnikatelé uvědomili, že platy v oboru výrazně zaostávají za průměrem celé ekonomiky a tento fakt je hlavním důvodem trvalého odchodu lidí ze zemědělství.

Platy v zemědělství dlouhodobě zaostávají za průměrem celého hospodářství. Pracovníci v zemědělství, lesnictví a rybářství loni brali v průměru 17 639 korun, o čtvrtinu méně než činil průměr domácí ekonomiky, který byl 23 598 Kč. V oboru v závěru loňského roku podle Českého statistického úřadu pracovalo 113 000 lidí.

Česko se ve středu protestům nevyhne

0Zemědělci sice svůj protest odvolali, nevzdaly se ale odbory státních zaměstnanců. Ty na zítřek pod vlajkou Českomoravské konfederace odborových svazů svolaly celodenní stávku. Zapojit by se do ní měly statisíce lidí.

S protesty kvůli přímým platbám odboráři vyčkají

Zemědělcům je trnem v oku také otázka dorovnání přímých plateb. S případnými akcemi ale stejně jako jejich zaměstnavatelé počkají do konce února. Zemědělcům hrozí, že jim stát v příštím roce poprvé od vstupu země do Evropské unie nevyplatí na dorovnání přímých plateb ani korunu, ačkoliv by podle smluv podepsaných před vstupem ČR do EU mohli dostat až zhruba 4,8 miliardy korun.

Podle farmářů by nedorovnání přímých plateb ještě více prohloubilo rozdíly v dotacích mezi nimi a jejich kolegy z původních členských zemí, kteří stále pobírají více. Největší nevládní zemědělská organizace, Agrární komora, již v minulém týdnu slevila ze svého původního požadavku plného dorovnání na polovinu. Na tento krok dala státu ultimátum do 18. února. O případném dalším postupu agrárníků rozhodne sněm komory 3. března.

Záměr zablokovat příjezd do hlavního města zemědělci oznámili koncem listopadu. Zároveň pohrozili, že by v blízké budoucnosti mohli blokovat sklady některých zahraničních obchodních řetězců, aby tím znemožnili jejich zásobování zahraničními potravinami. Jejich údajně velký podíl na českém trhu i údajně nízkou kvalitu dlouhodobě kritizují. Obdobnými kroky zemědělské odbory opakovaně vyhrožovaly už v minulosti, nikdy je ale nerealizovaly.