Rating Lotyšska se vydal na cestu ze spekulativního pásma

New York/Riga – Evropa se v posledním roce ocitla pod palbou ratingových agentur. Kvůli dluhům se propadlo například hodnocení Řecka, Irska či Portugalska. Teď se ale objevila první pozitivní vlaštovka. Agentura Standard & Poor's dnes zvýšila hlavní rating Lotyšska. Zlepšení známky o jeden stupeň na BBB plus sice zemi ještě nevytáhlo ze spekulativního pásma. Nasměrovalo ji to ale správným směrem.

Lotyšsko prošlo hlubokou hospodářskou krizí, která zdaleka překonala problémy Evropské unie. Agentura nicméně uvedla, že hospodářské oživení Lotyšska je rychlejší, než její analytici očekávali. A odměnila za to Lotyšsko zvýšením ratingu, který je nyní už je jeden stupeň od investiční úrovně.

Lotyšsko se dočkalo prvního zvýšení ratingu od doby, co se dostalo z krize. Krok ratingové agentury přispěl k lepšímu hodnocení celého regionu, na který investoři lépe nahlížejí mimo jiné i proto, že Estonsko jako další zástupce oblasti už asi za tři týdny rozšíří řady zemí eurozóny.

Frank Gill, analytik S&P

„Recese v letech 2009 a 2010 zároveň nadělala méně škod na veřejných financích, než jsme čekali. Navzdory tomu, že domácí poptávka mezi lety 2009 a 2007 klesla o 35 procent, lotyšská ekonomika předvedla mimořádnou flexibilitu.“

Kvůli hospodářskému propadu v důsledku finanční krize Lotyšsko na konci roku 2008 přijalo nouzový úvěr ve výši 7,5 miliardy eur (asi 188 miliard korun), výrazně snížilo výdaje a zvedlo daně. Za loňský rok hrubý domácí produkt Lotyšska spadl o zhruba 18 procent, nyní se ale země vrací k růstu a prochází celkovým ozdravením.

Ve spekulativním pásmu má Lotyšsko rating také od agentury Fitch, která schopnost země splácet závazky hodnotí známkou BB-plus. Nejlépe tak lotyšskou ekonomiku hodnotí agentury Moody's, která zemi přidělila rating na stupni Baa3, tedy na samém dnu investičního pásma.