Jak se stávkovalo v jednotlivých regionech

Praha - Kvůli celodenní stávce, kterou zaměstnanci ve státní a veřejné sféře po celé zemi protestovali proti škrtům ve mzdách, se dnes neotevřely stovky škol, provoz omezila řada zdravotnických zařízení a některé úřady. Život v zemi ale ochromen nebyl – na mnoha místech se stávky zúčastnili lidé jen symbolicky. Podle ČMKOS stávkovalo necelých 150 tisíc státních zaměstnanců.

hlavním městě byla stávka spíše symbolická, do života Pražanů téměř nezasáhla. Zavřeno bylo jen několik školních jídelen, Národní knihovna, ve vinohradské nemocnici omezili plánované operace na třetinu, omezen byl provoz některých soudů a státních zastupitelství. Stávku po poledni na demonstraci na Palackého náměstí podpořila asi tisícovka lidí.

Na jihu Čech stávka uzavřela pět základních a pět mateřských škol. Doma tak zůstaly desítky dětí. Zavřená zůstala i největší českobudějovická jídelna. Bez oběda tak zůstalo devět set dětí z okolních škol. Stávkující se sešli před budovou krajského úřadu v Č. Budějovicích v počtu tří set. Na Vysočině nefungovaly dva katastrální úřady a čtyři školská zařízení. Stávka kuchyně v Náměšti nad Oslavou úplně zastavila provoz obou mateřských škol ve městě – děti by zůstaly bez jídla. Zhruba dvě stě lidí přišlo do parku Gustava Mahlera v Jihlavě.

Video Stávka na Plzeňsku, Liberecku a Karlovarsku
video

Stávka na Plzeňsku, Liberecku a Karlovarsku

V Plzni se ke stávce připojili například všichni lékaři transfúzního oddělení fakultní nemocnice. Protože je podle nich každá kapka krve cenná, raději ale zůstali v práci a protest dali najevo samolepkami s nápisem „stávka“, které si připevnili na pláště. Podle dárců krve běžel provoz na transfúzním oddělení snad ještě rychleji, než bývá zvykem. Pravděpodobně z obavy, že oddělení bude kvůli stávce uzavřené, tolik dárců jako jindy nepřišlo. Na Masarykově náměstí se sešlo asi 300 lidí.

Karlovarském kraji omezily provoz některé radnice, například v Chebu nebo v Karlových Varech. Základní služby ale zůstaly lidem k dispozici, například podatelny či infocentrum. V kraji zůstaly zavřené některé finanční úřady. V Moravskoslezském kraji byla polovina stávkujících ze školství, stávkovali i zaměstnanci nemocnic, soudů, katastrálních a finančních úřadů či správ sociálního zabezpečení. Zcela uzavřené zůstaly i některé městské úřady. Lidé vyšli do ulic v Ostravě, Frýdku-Místku, Havířově či Opavě.

Olomouckém kraji se stávkovalo spíše symbolicky, zavřelo se několik škol a připojili se k ní pracovníci části úřadů. Podle odborů ale žádný nebyl zavřen. Demonstranti se sešli v Olomouci a v Jeseníku. Zato v Libereckém kraji byly úplně zavřené, nebo fungovaly omezeně, hned čtyři okresní soudy i pobočka krajského soudu. Odpadly proto desítky jednání. Trestní soudci tak rozhodovali jen o věcech, které nepočkají – zatykače a vazby. V Liberci zhruba dvě stě stávkujících nemuselo mrznout na náměstí. Pronajali si aulu krajské nemocnice - ta se ale ke stávce nepřipojila.

V Jihomoravském kraji byla zavřena například brněnská zoo, v desítkách škol se neučilo, v dalších desítkách byl omezen provoz. Nemocnice jely podle víkendového provozu. K protestu se krátce po dvanácté sešlo před Janáčkovým divadlem v Brně tři tisíce lidí.

Nespokojení odboráři v Olomouci
Zdroj: ČTK
Autor: Frait Tomáš