Lennon nezemřel - vydělává miliardy ročně

New York – Ani třicet let po smrti Johna Lennona není jeho odkaz zapomenut. Naopak – stále slušně vydělává a kulaté výročí mu ještě pomáhá. Letos už vyšla Lennonova kniha, Beatles se dohodli s Applem, a ten začal prodávat jejich písničky na iTunes a ve švech praskají i muzea nejslavnější kapely všech dob. Lennonovi obdivovatelé jsou ochotní prodat celý svůj majetek, aby měli zpěváka na blízku.

Lennona obklopuje magická aura

Licitátor z Bonhams Stephen Maycock:

„Z pohledu prodeje uměleckých artefaktů je John Lennon jasná jednička. Jeho osobu totiž obklopuje jakási magická aura.“

Na Lennona se nezapomíná. Jeho fandové naopak utrácejí velké peníze za to, aby si pořídili pro zpěváka typické předměty. Bílý klavír spojený s písničkou Imagine ocenili Lennonovi příznivci na 1,5 milionu liber. Rukopis hymny Give peace a chance se prodal za půl milionu liber. Symbol hudební revoluce tak vydělává i po své smrti.

Jen loni zpěvák vydělal deset milionů liber. Obsadil tak páté místo v žebříčku časopisu The Forbes, který sleduje příjmy už nežijících celebrit. Předběhli ho už jen Elvis, Michael Jackson nebo autor pána prstenů J.R.R. Tolkien.

Pozůstalost Lennona vydělala už půl miliardy liber

Ze zpěvákovy pozůstalosti dokázala vdova Yoko Ono vydělat necelou půlmiliardu liber. Peníze získala prodejem manželových obrazů a občas pustí do dražby nějaký z Lennonových artefaktů. Smrt celebrity je ale stále živé téma jak pro spisovatele, tak pro dramatiky. Internetové knihkupectví Amazon například pod heslem John Lennon prodává pět tisíc knížek. „Fanoušci a kritici chtějí mrtvé hrdiny, jako byl Sid Vicious a James Dean,“ tvrdil Lennon. Sám ale o takovou slávu zájem neměl.

Lennon ale není jediný, kdo slaví úspěch. Vydělává totiž celý fenomén Beatles. Na konci listopadu se v největším hudebním online obchodě iTunes objevila kompletní diskografie kultovní kapely. A jen za první týden si fanoušci stáhli dva miliony písniček.