Senát souhlasí s vydáním dluhopisů i vyšší ochranou věřitelů

Praha - Senát dal zelenou k tomu, aby ministerstvo financí mohlo v letech 2011 a 2012 vydat dluhopisy za 274,6 miliardy korun. Cenné papíry pak použije na úhradu starších dluhů. Senátoři dnes posvětili návrh zákona o státním dluhopisovém programu, který toto řešení navrhuje. Ministerstvo hodlá dluhopisy využít na úhradu dluhopisů s končící splatností a na odkup dluhopisů z trhu před jejich splatností. Zadlužení by tím podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) nemělo vzrůst. Senát rovněž schválil návrh zákona o finančním zajištění, věřitelé by se tak měli dočkat vyšší ochrany na finančních trzích.

Dle resortu financí se náklady na obsluhu státního dluhu vyšplhají v roce 2012 na více než 90 miliard korun z plánovaných 78 miliard v roce 2011. V roce 2011 pak bude muset stát podle návrhu zákona uhradit dvě končící emise dluhopisů v celkovém objemu téměř 102 miliard korun. V roce 2012 pak končí dvě emise dluhopisů za 108 miliard korun.

Ministerstvo financí využije celkem 60 miliard, tedy 30 miliard každý rok, na odkup státních dluhopisů před jejich splatností v okamžiku, kdy bude situace na trhu příznivá. Stát by tím měl podle Kalouska ušetřit. Poprvé to ministerstvo udělalo před třemi lety a strategie byla úspěšná, jak dříve uvedl Kalousek. Zbytek peněz úřad využije na splátky bankovních půjček od Evropské investiční banky.

Senát souhlasí s lepšími podmínkami pro věřitele

Senát se také přiklonil na stranu věřitelů, když schválil návrh zákona o finančním zajištění. Norma počítá s tím, že věřitelé by měli mít šanci snáze se dostat ke svým penězům, pokud se dlužník dostane do potíží. Vychází ze směrnic Evropské unie. Sněmovna dnes také schválila novelu zákona o účetnictví.

V návrhu jsou rovněž stanovena nová pravidla pro zajišťování pohledávek na finančních trzích. Těch budou moci využívat například banky, kampeličky, pojišťovny, leasingové a úvěrové firmy, makléřské firmy nebo společnosti, které poskytují platební služby. Můžou to být ale i státy, kraje nebo centrální banky.