Fitch Irsku nevěří, snížil mu rating o tři stupně

Dublin - Podle mezinárodní ratingové agentury Fitch nejsou investice do irské ekonomiky zrovna nejlepším krokem, a proto snížila hodnocení schopnosti Irska splácet státní závazky o tři příčky na stupeň BBB+. Agentura dnes o snížení irského ratingu rozhodla i přesto, že země dostala minulý měsíc od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu příslib finanční pomoci v sumě 85 miliard eur (zhruba 2,1 bilionu korun).

Snížení ratingu Irska zdůvodnil Fitch dodatečnými rozpočtovými náklady na podporu a restrukturalizaci bank a slabšími vyhlídkami ekonomiky. Agentura připustila, že Irsko v podobě příslibu nouzového financování od EU a MMF získalo relativní finanční bezpečí. Nic to však nemění na ztrátě přístupu vlády a bank k úvěrům na finančních trzích a na nejistém ekonomickém výhledu.

Fitch

„Rozsah a tempo zhoršení veřejných financí a trvající fiskální a makroekonomická rizika vycházející z bankovního sektoru znamenají, že úvěrový profil irského státu už neodpovídá vysokému investičnímu ratingu.“

Do dluhové krize spadlo Irsko kvůli neomezené garanci, kterou vláda před dvěma lety poskytla na závazky domácích bank. V roce 2008 v Irsku splaskla bublina realitního trhu, kam irské banky investovaly většinu svých aktiv a nyní jim z toho zůstaly obrovské ztráty. Kvůli krytí bankovních dluhů letos dosáhne rozpočtový deficit Irska téměř třetiny ročního výkonu ekonomiky a obavy z insolventnosti zvedly úroky z irských vládních dluhopisů na nesnesitelně vysoké hladiny.